Fast delivery within 72 Hours
Wago 286-304/004-000
Relay module; Nominal input voltage: 24 VDC; 1 changeover contact; Limiting continuous current: 6 A; Railway; Red status indicator; Module width: 15 mm; gray 286-304/004-000
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Relay module; Nominal input voltage: 24 VDC; 1 changeover contact; Limiting continuous current: 6 A; Railway; Red status indicator; Module width: 15 mm; gray 286-304/004-000
Specification
Notes
| Note | This relay is designed for use in signal processing networks, which are not supplied by the low-voltage power supply networks. |
|---|
Technical data - Control circuit
| Nominal input voltage U<sub>N</sub> | 24 VDC |
|---|---|
| Input voltage range | -30 … +25 % |
| Nominal input current at U<sub>N</sub> | 8 mA |
Technical data - Load circuit
| Number of changeover/switchover contacts | 1 |
|---|---|
| Contact material (relay) | AgSnO2 |
| Limiting continuous current | 6 A |
| Switching Voltage, Max. | 250 VAC |
| Pull-in time (typ.) | 8 ms |
| Drop-out time (typ.) | 4 ms |
| Bounce time (typ.) | 4 ms |
Technical data - Signaling
| Status indicator | Red LED |
|---|
Safety and protection
| Rated voltage | 300 V |
|---|---|
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree | 2 |
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1 min) | 3 kVrms |
| Dielectric strength (open contact) (AC, 1 min) | 1 kVrms |
| Insulation type (control/load circuit) | Reinforced insulation (safe isolation) |
| Insulation type (open contact) | Functional insulation |
| Insulation type (adjacent devices) | Reinforced insulation (safe isolation) |
| Protection type | IP20 |
Physical data
| Width | 15 mm / 0.591 inches |
|---|---|
| Height | 52 mm / 2.047 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 82.5 mm / 3.248 inches |
| Note (dimensions) | Depth including carrier terminal block |
Mechanical data
| Mounting type | Pluggable module for receptacle terminal blocks |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Fire load | 0.324 MJ |
| Weight | 23.3 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation at U<sub>N</sub>) | -25 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -25 … +70 °C |
| Processing temperature | -25 … +50 °C |
| Relative humidity | 5 … 85 % (no condensation permissible) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 50121-3-2 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 15 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454427962 |
| Customs tariff number | 85364900990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39122334 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-37-16-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-37-16-01 |
| ETIM 9.0 | EC001437 |
| ETIM 10.0 | EC001437 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 7e24e55b-8134-4f7e-a01d-186d8fbb31ae |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 765dd8d9-455f-44a3-89c2-fd86087a6b62 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 286-304/004-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.