Fast delivery within 72 Hours
Wago 2857-533/000-001
Short description:WAGO’s RTD threshold value switch for RTD sensors, potentiometers and resistors monitors and reports signals for up to two switching thresholds.Features:Both digital signal output an…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:WAGO’s RTD threshold value switch for RTD sensors, potentiometers and resistors monitors and reports signals for up to two switching thresholds.Features:Both digital signal output and relay with make contact react to configured measurement range limits (on/off switching delay and threshold value switch function can be configured with up to two threshold values)Configurable RTD factorAdjustable software filterSafe three-way isolation with 4 kV test voltage per EN 61010-1For railway applications
Specification
Notes
| Note | This product is powered by 24 VDC, which can be bridged using lateral push-in type jumper bars: (6.1) US+ (BR) and (6.2) GND 2 (BR). With this variant, it is important to ensure that the maximum permissible total current of 2 A is not exceeded. |
|---|
Technical data - Configuration
| Configuration options | WAGO Interface Configuration Software |
|---|
Technical data - Input
| Input signal type | Potentiometer, Resistance, RTD sensors, Potentiometers, Resistor |
|---|
Technical data - Input (RTD sensors)
| Sensor types (RTD) | Pt100, Pt200, Pt500, Pt1000, Pt5000, Pt10000, Pt10 … Pt20000 |
|---|---|
| Sensor connection | 2-wire; 3-wire; 4-wire; differential |
| Sensor power supply (RTD) max. | ≤ 0.5 mA |
| Temperature measurement range (RTD) | −200 … +850 °C |
Technical data - Input (resistors)
| Input range (resistor) | 0 … 100 kΩ |
|---|---|
| Input range (potentiometer) | 0 … 100 kΩ |
Technical data - Output (digital)
| Switching voltage (DO) max. | Applied supply voltage − 0.3 V |
|---|---|
| Continuous current (DO) max. | 100 mA (no internal restriction) |
| Number of switching thresholds (DO) | 1 or 2 (adjustable) |
| Configurable rise/fall delay time (DO) | 0 … 60 s (via software) |
Technical data - Output (relay)
| Number of make/switch-on contacts | 1 |
|---|---|
| Contact material (relay) | AgNi + Au |
| Switching Voltage, Max. | 250 VAC |
| Dielectric strength (open contact) (AC, 1 min) | 1 kVrms |
| Pull-in time (typ.) | 8 ms |
| Drop-out time (typ.) | 4 ms |
| Bounce time (typ.) | 8 ms |
| Number of switching thresholds (relay) | 1 or 2 (adjustable) |
| Configurable rise/fall delay time (relay) | 0 … 60 s (via software) |
| Continuous current (max.) | 6 A |
Technical data - Signal processing
| Software filter (adjustable) | Moving average value (filter level: 30) |
|---|---|
| Step response (typ.) | 60 ms (2-wire), 360 ms (3-wire), 540 ms (4-wire), 360 ms (potentiometer) |
Technical data - Measurement error
| Transmission error (max.) | ± 1 K |
|---|---|
| Temperature coefficient | ≤ 0.01 %/K |
Technical data - Power supply
| Power supply type | 24 VDC |
|---|---|
| Nominal supply voltage U<sub>S</sub> | 24 VDC (SELV) |
| Supply voltage range | ±30 % |
| Current consumption at nominal supply voltage | ≤ 40 mA (+ IDO) |
Safety and protection
| Rated voltage | 300 V |
|---|---|
| Rated voltage of the measurement circuit connections per EN 61010-2-030 | AC 300 V |
| Note on insulation parameters | Temperature sensors must not be used in hazardous circuits unless the external temperature sensors used provide basic insulation in accordance with EN 61010-1 (300 VAC; Overvoltage Category II; Pollution Degree 2). The digital output (DO) operates at the supply potential. |
| Protection type | IP20 |
Safety and protection - Test voltage
| Test voltage (input/relay output/supply) | 4 kVAC; 60 Hz; 1 min |
|---|---|
| Test voltage (input/service interface) | 3 kVAC; 60 Hz; 1 min |
| Test voltage (relay output/service interface) | 4 kVAC; 60 Hz; 1 min |
| Test voltage (supply/service interface) | 2.5 kVAC; 60 Hz; 1 min |
Safety and protection - Insulation coordination
| Overvoltage category | II |
|---|---|
| Pollution degree | 2 |
| Insulation type (input, supply and service interface/relay output) | Reinforced insulation (safe isolation) |
| Insulation type (input/supply/service interface) | Basic insulation |
Connection data
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| WAGO connector | picoMAX® 5.0 |
| Solid conductor | 0.2 … 2.5 mm² / 24 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 2.5 mm² / 24 … 12 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
Physical data
| Width | 12.5 mm / 0.492 inches |
|---|---|
| Height | 110 mm / 4.331 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 107 mm / 4.213 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Fire load | 1.556 MJ |
|---|---|
| Weight | 85.9 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Temperature range of connection cable | ≥ (Tambient + 30 K) |
| Relative humidity | 5 … 95 % |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Environmental requirements - Environmental conditions per DIN EN 50155:2018-05
| Altitude | A1 |
|---|---|
| Operating temperature class | OT3 |
| Extended operating temperature at switch-on | ST1 |
| Quick temperature changes | H1 |
| Power supply interruptions | S1 |
| Switching classes (power supply) | C2 |
| Service life | L4 at 40 °C (max.) |
| Protective coatings for populated PCBs | PC2 |
| Temporary supply voltage dips | Criterion B |
Standards and specifications
| Conformity marking | CE |
|---|---|
| EMC immunity to interference | EN 61000-6-2; EN 61326-2-3; EN 50121-3-2 |
| EMC emission of interference | EN 61000-6-4; EN 61326-2-3; EN 50121-3-2 |
| Standards/specifications | EN 61010-1, EN 61373, EN 50121-3-2 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966390032 |
| Customs tariff number | 90303370000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39122334 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC001446 |
| ETIM 10.0 | EC001446 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 75980-60-8, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts, Phosphine oxide, diphenyl(2,4,6-trimethylbenzoyl)- |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | a1f6ebca-6ee1-4502-97a0-ca81287a2bc9 |
| SCIP notification number (Belgium) | 807f8a01-2e4d-4e0c-9c71-6e8338955d40 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 3d3329a0-3e66-4ce8-ac33-2dffabba9970 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | b7d1b66f-7f24-48b2-9f05-050931d626dd |
| SCIP notification number (Denmark) | ec5d7e12-0adb-4474-ada9-a2ff1e97e937 |
| SCIP notification number (Finland) | 7712a94a-787d-4297-b7d7-99327420f870 |
| SCIP notification number (France) | 101b3e36-3f6c-4e3a-bf08-2627108fd00e |
| SCIP notification number (Germany) | 4c6d0c05-9dbb-4306-ac2a-42c80ad0a306 |
| SCIP notification number (Hungary) | da7cf922-0be7-4349-8719-d225e789f331 |
| SCIP notification number (Italy) | 8b1e792f-6a2e-492e-ac79-206646d7cd82 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 89b20b14-a048-4891-9e45-48a30fd47426 |
| SCIP notification number (Poland) | 155b9aa7-ace0-4176-92f0-6fc03a3c598e |
| SCIP notification number (Romania) | 1c695032-aee4-4e17-8776-0b012226ff2b |
| SCIP notification number (Sweden) | 509681b7-8017-48ab-8a20-b7682857049f |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.