Fast delivery within 72 Hours
Wago 2857-123
Features:picoMAX® Female Connectors, with coding keys, 4-polePre-assembled unitFlexible conductor terminationCustomizable connection levelsVarious marking options availableSealable, transparent coverC…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Features:picoMAX® Female Connectors, with coding keys, 4-polePre-assembled unitFlexible conductor terminationCustomizable connection levelsVarious marking options availableSealable, transparent coverCommoning via jumpers (859-402)
Specification
Electrical data
| Permissible power loss (max.) | 3 W |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN 60664-1
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated voltage (III/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
Electrical data - Ratings per UL 1059
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
|---|---|
| Rated current UL (Use Group B) | 15 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
|---|---|
| Rated current CSA (Use Group B) | 15 A |
| Rated voltage CSA (Use Group D) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 10 A |
Connection data
| Pole number | 4 |
|---|---|
| Number of levels | 3 |
| Number of jumper slots | 0 |
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
| Solid conductor | 0.2 … 2.5 mm² / 24 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 2.5 mm² / 24 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.2 … 1.5 mm² / 24 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.2 … 2.5 mm² / 24 … 14 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
Physical data
| Width | 22.5 mm / 0.886 inches |
|---|---|
| Height | 112 mm / 4.41 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 107 mm / 4.213 inches |
| Pin spacing | 5 mm / 0.197 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Flammability class per UL94 | V0 |
|---|---|
| Housing material | PC |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Fire load | 2.229 MJ |
| Weight | 106.1 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 5 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821561446 |
| Customs tariff number | 85472000900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39,121,402 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-18-27-02 |
| eCl@ss 9.0 | 27-18-27-02 |
| ETIM 9.0 | EC001031 |
| ETIM 10.0 | EC001031 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| REACH Candidate List Substance | Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts |
|---|---|
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | 7e380ee9-74af-4972-a5e2-8cbe68601e52 |
| SCIP notification number (Belgium) | f389bbed-454a-4276-8ed7-ada5433759e3 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | ac1ccd4c-f068-4b1b-86f4-148f12fbc1e6 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | c38893fa-a012-4627-99f7-4cb811e61450 |
| SCIP notification number (Denmark) | 07765870-3055-4dd4-a8fe-6dbd893fece7 |
| SCIP notification number (Finland) | e87f43e2-719e-4ca3-9082-3c1260f6b1df |
| SCIP notification number (France) | c5fe07e1-16da-4526-9879-5756d64ea7e5 |
| SCIP notification number (Germany) | d8747c26-b97d-4b80-a951-fa6a73f60418 |
| SCIP notification number (Hungary) | d696c1e6-0edc-4f3a-9923-cdd0e0551f6e |
| SCIP notification number (Italy) | 88c369f9-865e-4602-bffe-faab7c04de80 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 0a997275-70a6-4d10-9db7-665ee6002239 |
| SCIP notification number (Poland) | 43a63121-6a11-4e59-b8ff-82b7f3232881 |
| SCIP notification number (Romania) | a8270e15-cb9d-4ae6-827a-675942c6c4d6 |
| SCIP notification number (Sweden) | 087e1709-3635-4eed-916a-52db5daccd95 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 2857-123” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.