Fast delivery within 72 Hours
Wago 2854-099/000-012
The IoT Box includes:Controller PFC200; 2nd generation; 2 x ETHERNET, RS-232/-485: 750-82124-Channel Digital Input; 24 VDC; 3 ms: 750-4028-Channel Digital Output; 24 VDC; 0.5 A: 750-5308-Channel Analo…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The IoT Box includes:Controller PFC200; 2nd generation; 2 x ETHERNET, RS-232/-485: 750-82124-Channel Digital Input; 24 VDC; 3 ms: 750-4028-Channel Digital Output; 24 VDC; 0.5 A: 750-5308-Channel Analog Input; 0/4 … 20 mA; Single-Ended: 750-4963-Phase Power Measurement; 690 VAC 5 A: 750-495/000-001Serial Interface RS-232/485: 750-652Compact Switched-Mode Power Supply; 1-Phase; 24 VDC 1.3 A: 0787-12023-Conductor Through Terminal Block; with lever and push-button; 2.5 mm²; gray: 2102-53013-Conductor Through Terminal Block; with lever and push-button; 2.5 mm²; blue: 2102-53043-Conductor Ground Terminal Block; with lever and push-button; 2.5 mm²; green-yellow: 2102-53074-Conductor Ground Terminal Block; with push-button; 2.5 mm²; green-yellow: 2202-1407SD Memory Card; pSLC-NAND; 8 GB: 758-879/000-2108Cable Grips M16; M20; M25Connectors (Plug and Socket) for Power SupplyETHERNET Cable; RJ-45; RJ-45; Cat.6A; Length: 0.5 m 756-1250/1013-005Energy Data Management Application; Single License (pre-installed)Energy Data Management Visualization; Single License; (pre-installed)
Specification
Technical data
| ETHERNET protocols | DHCP, DNS, NTP, FTP, FTPS, SNMP, HTTP, HTTPS, SSH |
|---|---|
| Configuration options | CODESYS V3, e!COCKPIT, WAGO-I/O-CHECK, Web-Based Management, e!RUNTIME library, CODESYS Library |
Physical data
| Width | 300 mm / 11.811 inches |
|---|---|
| Height | 300 mm / 11.811 inches |
| Depth | 147 mm / 5.787 inches |
Mechanical data
| Mounting type | Wall-mount |
|---|
Material data
| Fire load | 848.634 MJ |
|---|---|
| Weight | 3799.8 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +53 °C |
|---|---|
| Protection type | IP54 |
| Protection class | I |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966595444 |
| Customs tariff number | 85371091990 |
Product Classification
| UNSPSC | 43222605 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002581 |
| ETIM 10.0 | EC002581 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.