Fast delivery within 72 Hours
Wago 280-613/281-410
Component terminal block with diode, 280 Series, grayOur component terminal block with diode (item number 280-613/281-410) makes connections quick and easy. Conductors can only be connected to this co…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Component terminal block with diode, 280 Series, grayOur component terminal block with diode (item number 280-613/281-410) makes connections quick and easy. Conductors can only be connected to this component terminal block with diode if their strip length is between 8 and 9 mm . Featuring conductor terminals along with CAGE CLAMP®, this product delivers reliable performance. Our proven universal connection known as CAGE CLAMP® is the industry standard for connection technology and electrical interconnections. This component terminal block with diode is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 2.5 mm².
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 |
|---|---|
| Rated current | 0.5 A |
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
Electrical data - General information
| Nominal voltage | 250 V |
|---|---|
| Reverse voltage | 1,000 V |
| Number/type of diode/LED | with 1N4007 diode |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Connection data
| Clamping units | 2 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper, Aluminum |
| Connectable conductor materials (note) | Terminating Aluminum ConductorsWAGO Spring-Clamp Terminal Blocks are suitable for solid aluminum conductors up to 4 mm²/12 AWG if WAGO “Alu-Plus” Contact Paste 249-130 is used for termination.“Alu-Plus” Contact Paste Advantages:Automatically destroys the oxide film during clamping.Prevents fresh oxidation at the clamping point.Prevents electrolytic corrosion between aluminum and copper conductors (in the same terminal block).Provides long-term protection against corrosion.Using terminal blocks with CAGE CLAMP® Spring Pressure Connection Technology, aluminum conductors must first be cleaned with a blade and then immediately inserted into the clamping units filled with “Alu-Plus” contact paste.It is also possible to apply WAGO “Alu-Plus” additionally on the whole surface of the aluminum conductor before termination.Please note that the nominal currents must be adapted to the reduced conductivity of the aluminum conductors:2.5 mm² = 16 A4 mm² = 22 A |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Height | 50 mm / 1.969 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 28 mm / 1.102 inches |
Mechanical data
| Design | horizontal type |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.11 MJ |
| Weight | 4.9 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 100 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454194673 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-27 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-27 |
| ETIM 9.0 | EC000903 |
| ETIM 10.0 | EC000903 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | 40f6c228-1795-4b06-b1e9-2cb58d5d8f45 |
| SCIP notification number (Belgium) | 9f5e0a03-c4ef-4b7e-b8e4-8984ffc52012 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | a7bf7d27-b764-402d-8fcd-dfc8365e786b |
| SCIP notification number (Czech Republic) | c7982ded-5bc4-4f09-91c9-ca477194bfdb |
| SCIP notification number (Denmark) | c7f37d77-69e2-4b4c-9412-3d89d11a5d7f |
| SCIP notification number (Finland) | 6edad19b-fb8c-4571-8ac6-2e06e4586257 |
| SCIP notification number (France) | 3c97709d-17e8-4ceb-a7e2-06d0ff2afeaf |
| SCIP notification number (Germany) | e779d795-99c0-48ab-a3a9-8ee4c603b7f6 |
| SCIP notification number (Hungary) | 448c59b5-3a51-4940-baea-6e0e2dbe21b5 |
| SCIP notification number (Italy) | 78cc1db2-c17c-4b58-86b0-5bdeb0359deb |
| SCIP notification number (Netherlands) | 860cc052-b5c1-42ea-9339-9c814ca16201 |
| SCIP notification number (Poland) | cc02539f-220d-4d48-9cf4-f505ec2ddaa0 |
| SCIP notification number (Romania) | 0ced480d-bb82-4886-a935-a67df38e055b |
| SCIP notification number (Sweden) | 18fbbee6-4885-432d-90f2-d0b691ac3349 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.