Fast delivery within 72 Hours
Wago 2716-101
PCB terminal block, 2716 Series, with 10 mm pin spacingThis PCB terminal block (item number 2716-101) is designed to connect conductors quickly and easily. You can rely on tried and tested safety with…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 2716 Series, with 10 mm pin spacingThis PCB terminal block (item number 2716-101) is designed to connect conductors quickly and easily. You can rely on tried and tested safety with these PCB terminal blocks, perfect for a host of applications when designing your devices. Ensure that the strip lengths are between 12 and 13 mm when connecting conductors to this PCB terminal block. Featuring one conductor terminal along with CAGE CLAMP®, this connector delivers reliable performance. Our CAGE CLAMP® connection offers a secure and maintenance-free way to connect all types of conductors. You do not need to prepare the conductor in any way, such as crimping ferrules. Dimensions: (10 x 33.3 x 30) mm (width x height x depth). Depending on the type of conductor, this PCB terminal block is designed for conductor cross sections ranging from 1.5 mm² to 16 mm².The contact surface is coated with tin. A lever is used to operate this PCB terminal block. THT is used to solder the PCB terminal block. The conductor is designed to be inserted into the board at an angle of 30°..
Specification
Notes
| Variants: | Other pole numbers, Other colors, Mixed-color PCB connector strips, Direct marking, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated voltage (III/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 76 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 55 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 150 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 55 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 10 A |
Connection data
| Clamping units | 1 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Lever |
| Solid conductor | 1.5 … 16 mm² / 16 … 6 AWG |
| Fine-stranded conductor | 1.5 … 16 mm² / 16 … 6 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 1.5 … 10 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 1.5 … 10 mm² |
| Strip length | 12 … 13 mm / 0.47 … 0.51 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 30 ° |
| Pole number | 1 |
Physical data
| Pin spacing | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Width | 10 mm / 0.787 inches |
| Height | 33.3 mm / 1.311 inches |
| Height from the surface | 28.8 mm / 1.134 inches |
| Depth | 30 mm / 1.181 inches |
| Solder pin length | 4.5 mm |
| Solder pin dimensions | 0.95 x 1.2 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.6 (+0.1) mm |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire terminal strip (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 4 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.162 MJ |
| Weight | 8.9 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 4 (Printed Circuit Connectors) |
|---|---|
| PU (SPU) | 130 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4050821000846 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.