Fast delivery within 72 Hours
Wago 2687-2142
Features:Optical status indicationSuitable for both parallel and series operationNatural convection cooling when horizontally mountedConnection technology with push-in termination and tool-free lever…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Features:Optical status indicationSuitable for both parallel and series operationNatural convection cooling when horizontally mountedConnection technology with push-in termination and tool-free lever operationElectrically isolated output voltage (SELV/PELV) per EN 61010/UL 61010Marker slot (2789-1223, not included) for WAGO marking cards (WMB) and WAGO marking strips
Specification
Technical data - Input
| Phases | 1 |
|---|---|
| Nominal input voltage U<sub>i nom</sub> | 1 x 100 … 240 VAC, 1 x AC 100 … 240 V |
| Input voltage range | 1 x 90 … 264 VAC |
| Nominal mains frequency range | 50 … 60 Hz |
| Input current I<sub>i</sub> | ≤ 0.3 A (230 VAC; Nominal load); ≤ 0.6 A (100 VAC; Nominal load) |
| Inrush current | ≤ 10 A (after 1 ms) |
| Power factor correction (PFC) | Passive |
| Mains failure hold-up time | ≥ 120 ms (230 VAC); ≥ 15 ms (110 VAC) |
Technical data - Output
| Nominal output voltage U<sub>o nom</sub> | 24 VDC (SELV) |
|---|---|
| Output voltage range | 22 … 29 VDC (adjustable) |
| Default setting | DC 24 V |
| Nominal output current I<sub>o nom</sub> | 1.25 A (24 VDC) |
| Nominal output power | 30 W |
| Deviation | ≤ 1 % |
| Residual ripple | ≤ 30 mV (Peak-to-peak, at 230 VAC) |
| Overload behavior | Constant power up to 125 %; Shutdown and automatic restart in the event of a short circuit |
Technical data - Signaling and communication
| Signaling | 1 x DC OK LED (green) |
|---|
Technical data - Efficiency/power losses
| Power loss P<sub>l</sub> | ≤ 0.2 W (no load); ≤ 4.3 W (nominal load) |
|---|---|
| Efficiency (typ.) | 88 % |
Technical data - Circuit protection
| Internal fuse | T 1 A / 250 VAC |
|---|---|
| Backup fuse (recommended) | 16 A (for USA/Canada: 15 A) |
Safety and protection
| Isolation voltage (pri.-sec., AC) | 3,510 V |
|---|---|
| Protection class | II |
| Protection type | IP20; per EN 60529 |
| Resistance to reverse feed | ≤ 35 VDC |
| Overvoltage category | III (≤ 2000 m a.s.l.); II (> 2000 m a.s.l.) |
| Pollution degree | 2 |
| Short-circuit-protected | Yes |
| Open-circuit-proof | Yes |
| Parallel operation | Yes |
| Series operation | Yes |
| MTBF | > 1,000,000 h (per IEC 61709) |
Connection data - Connection 1
| Connection type | Input/output |
|---|---|
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 2604 Series |
| Solid conductor | 0.2 … 4 mm² / 24 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 4 mm² / 24 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² |
| Strip length | 9 … 11 mm / 0.35 … 0.43 inches |
Physical data
| Width | 25 mm / 0.984 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 90 mm / 3.54 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Weight | 160 g |
|---|
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +70 °C (Device starts at -40 °C (type-tested)) |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Relative humidity | 5 … 96 % (no condensation permissible) |
| Derating | See type label/manual |
| Climatic category | 3K3 (per EN 60721) |
| Operating altitude (max.) | 5000 m |
Standards and specifications
| Conformity marking | CE |
|---|---|
| Standards/specifications | EN 61010-1, EN 61010-2-201, EN 61204-3, UL 61010-1, UL 61010-2-201, SEMI F47, UL 121201 (HazLoc) |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4066966296501 |
| Customs tariff number | 85044083900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121004 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002540 |
| ETIM 10.0 | EC002540 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 9b403ba9-f691-48b6-b7e9-603b089e67e6 |
| SCIP notification number (Belgium) | f1123ee4-48ff-4a70-bbbf-1b951fcaa4e8 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | df339ba3-d4bf-446c-9814-4a47201f1fd5 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | dc4e5824-d5f3-47d5-89db-6733f3388d7b |
| SCIP notification number (Denmark) | f249a554-0261-48db-a7bd-b170a7cfb7e2 |
| SCIP notification number (Finland) | 723b3c42-d328-44d9-b92c-6d94efe6aac7 |
| SCIP notification number (France) | 2e69deff-80c5-43ea-bb0e-1304ca263196 |
| SCIP notification number (Germany) | ab87850c-6d44-45f7-9b5d-85554085def1 |
| SCIP notification number (Hungary) | b2fb9e28-baf9-482b-9382-97dd67c40729 |
| SCIP notification number (Italy) | cf8859b7-2e31-4206-ab95-822a0087c774 |
| SCIP notification number (Netherlands) | ce3539f4-a927-4dc7-a42e-04e5928eae84 |
| SCIP notification number (Poland) | c7d5340a-56bd-4d28-8b5b-38d1b0e40a5a |
| SCIP notification number (Romania) | 40c031c1-ca60-4f13-9599-8039b1be4139 |
| SCIP notification number (Sweden) | f75a91c5-b1eb-48ad-b86c-6ef95d158486 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 2687-2142” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.