Fast delivery within 72 Hours
Wago 2685-2501/603-240
Features:Energy storage module for expanding an uninterruptible power supply (UPS)Remote function via digital signalsSimply pre-assembled connectorsParallel operation of several modules possible
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Features:Energy storage module for expanding an uninterruptible power supply (UPS)Remote function via digital signalsSimply pre-assembled connectorsParallel operation of several modules possible
Specification
Technical data - Input
| Nominal input voltage U<sub>i nom</sub> | 24 VDC |
|---|---|
| Nominal mains frequency range | 0 Hz |
| Input current I<sub>i</sub> | ≤ 0.1 A (no load); ≤ 4 A (charging); ≤ 44 A |
Technical data - Output
| Nominal output voltage U<sub>o nom</sub> | 24 VDC |
|---|---|
| Output voltage range | 22 … 28 VDC |
| Nominal output current I<sub>o nom</sub> | 40 A |
Technical data - Energy storage systems
| Memory type | Supercaps |
|---|---|
| Battery capacity | 0.133 Ah; 3.192 Wh; 11.4912 kJ |
| Charging time (typ.) | 32 min |
Technical data - Signaling and communication
| Signaling | 3 x LED (green/red/yellow) |
|---|---|
| Communication/interfaces | Integrated communication bus |
Safety and protection
| Isolation voltage (connectors – housing) | 0.5 kVDC |
|---|---|
| Protection class | III |
| Protection type | IP20; per EN 60529 |
| Reverse voltage protection | Yes |
| Parallel operation | Yes |
| Series operation | No |
Physical data
| Width | 77 mm / 3.03 inches |
|---|---|
| Height | 127 mm / 5 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 139 mm / 5.47 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Weight | 700 g |
|---|
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -25 … +85 °C |
| Relative humidity | 5 … 96 % (no condensation permissible) |
Standards and specifications
| Conformity marking | CE |
|---|---|
| Standards/specifications | EN 61010-1 (SELV), EN 61010-2-201 (PELV), UL 61010-1 |
| Standards/specifications (pending) | DNV |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966633177 |
| Customs tariff number | 85044083900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121006 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC000382 |
| ETIM 10.0 | EC000382 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 2685-2501/603-240” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.