Fast delivery within 72 Hours
Wago 2616-3103
PCB terminal block, 2616 Series, Push-in CAGE CLAMP®Our PCB terminal block (item number 2616-3103) ensures effortless electrical installations. It is ideal for custom installations with different moun…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 2616 Series, Push-in CAGE CLAMP®Our PCB terminal block (item number 2616-3103) ensures effortless electrical installations. It is ideal for custom installations with different mounting types. Our PCB terminal block is rated for 320 V and is designed to handle a rated current of up to 76 A. As such, it is suitable for high-load applications. Strip lengths must be between 18 mm and 20 mm when connecting conductors to this PCB terminal block. Featuring one conductor terminal along with Push-in CAGE CLAMP®, this product outperforms the competition. Our Push-in CAGE CLAMP® is a universal, maintenance-free connection solution for all conductor types, offering a key advantage: both solid and fine-stranded conductors with ferrules can be directly inserted without the need for tools or any preparation, such as crimping the ferrule. Dimensions: 32.8 x 38.2 x 29.4 mm (width x height x depth). This PCB terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.75 mm² to 16 mm². Up to three potentials / three poles can be connected to this terminal strip using three clamping points on one level. The clamping spring is made of chrome-nickel spring steel (CrNi), the gray housing is made of polyamide (PA66) for insulation, and the contacts are made of electrolytic copper (ECu). The contact surface is coated with tin. A lever is used to operate this PCB terminal block. THT is used to solder the PCB terminal block. The conductor is designed to be inserted at an angle of 90°.. The solder pins, which are 1.2 x 1.2 mm in cross-section and 4 mm long, are laid out over the entire terminal strip (staggered). There are six solder pins per potential.
Specification
Notes
| Variants: | Other pole numbers, Direct marking, Other colors, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated voltage (III/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 76 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 320 V / 320 V / 630 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV / 4 kV / 4 kV |
| Rated current | 76 A / 76 A / 76 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 72 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 150 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 72 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 150 V / 300 V |
| Rated current | 72 A / 72 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 72 A |
| Rated voltage CSA (Use Group C) | 150 V |
| Rated current CSA (Use Group C) | 72 A |
| Rated voltage CSA (Use Group D) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 72 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 150 V / 300 V |
| Rated current | 72 A / 72 A / 72 A |
Connection data
| Clamping units | 3 |
|---|---|
| Total number of potentials | 3 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Lever |
| Solid conductor | 0.75 … 16 mm² / 18 … 4 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.75 … 25 mm² / 18 … 4 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.75 … 16 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.75 … 16 mm² |
| Fine-stranded conductor; with twin ferrule | 0.75 … 6 mm² |
| Strip length | 18 … 20 mm / 0.71 … 0.79 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 90 ° |
| Pole number | 3 |
Physical data
| Pin spacing | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Width | 32.8 mm / 1.291 inches |
| Height | 38.2 mm / 1.504 inches |
| Height from the surface | 34.2 mm / 1.346 inches |
| Depth | 29.4 mm / 1.157 inches |
| Solder pin length | 4 mm |
| Solder pin dimensions | 1.2 x 1.2 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.7 (+0.1) mm |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | Over the entire terminal strip (staggered) |
| Number of solder pins per potential | 6 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.461 MJ |
| Actuator color | orange |
| Weight | 29.5 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|---|
| Processing temperature | -35 … +60 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 40 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4066966112559 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.