Fast delivery within 72 Hours
Wago 258-5030
Hardware requirements:Printer model: Smart PrinterFrom manufacturing month/year: 0814 – August 2014Firmware version: 1.UW7iPrinter driver: Version 7.4.2Software requirements:WAGO Marking Software Smar…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Hardware requirements:Printer model: Smart PrinterFrom manufacturing month/year: 0814 – August 2014Firmware version: 1.UW7iPrinter driver: Version 7.4.2Software requirements:WAGO Marking Software Smart Script: Version 4.2 or higherWAGO printer settings: Version 2.4.0.0 or higherApproved print material to be cut:Marking Strips: 2009-110, 709-177, 709-178, 757-901/000-005Self-Adhesive Marking Strips: 210-702, 210-870 … -882/000-002Cable Tie Markers: 211-835 … -836, 211-836/000-002Self-Laminating Labels: 211-855 … -857Wire Markers for Thread-On Mounting: 211-861 … -863Type Labels: 210-801 … -804, 210-812Continuous Labels: 210-831 … -834Label for Circuit Identification: 210-813Dimensions of printing materials:Width (max.): 46 mmThickness (max.): 250 µm
Specification
Notes
| Note | Approved print material to be cut:Marking Strips: 2009-110, 709-177, 709-178, 757-901/000-005Self-Adhesive Marking Strips: 210-702, 210-870 … -882/000-002Cable Tie Markers: 211-835 … -836, 211-836/000-002Self-Laminating Labels: 211-855 … -857Wire Markers for Thread-On Mounting: 211-861 … -863Type Labels: 210-801 … -804, 210-812Continuous Labels: 210-831 … -834Label Label for Circuit Identification: 210-813 |
|---|
Technical data
| Printing device | Smart Printer (Thermal Transfer Printer) |
|---|
Physical data
| Height | 107 mm |
|---|---|
| Width | 60 mm |
| Depth | 131 mm |
Material data
| Weight | 1050 g |
|---|
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | JP |
| GTIN | 4055143479899 |
| Customs tariff number | 84433900000 |
Product Classification
| UNSPSC | 44103116 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC001675 |
| ETIM 10.0 | EC001675 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.