Fast delivery within 72 Hours
Wago 249-139
Test plug module; without locking device; modular; for 4-conductor terminal blocks; gray 249-139
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Test plug module; without locking device; modular; for 4-conductor terminal blocks; gray 249-139
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Nominal voltage (III/3) | 800 V |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN – Notes
| Ratings (note) | Maximum test voltage (touch contact): 48 V (test pins are not touch-proof) |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN 2
| Ratings (note) | Maximum test current (touch contact): 0.5 AMaximum test current: 6 A (if the test pins are securely connected in the clamping units) |
|---|
Electrical data - General information
| Test voltage | 800 V |
|---|---|
| Test current | 0.5 A |
Physical data
| Width | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Height | 12 mm / 0.472 inches |
| Depth | 25.1 mm / 0.988 inches |
| Module width | 10 mm / 0.394 inches |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.026 MJ |
| Weight | 1.5 g |
Commercial data
| Product Group | 2 (Terminal Block Accessories) |
|---|---|
| PU (SPU) | 100 (25) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454335960 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-48 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-48 |
| ETIM 9.0 | EC002555 |
| ETIM 10.0 | EC002555 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | e344ccd3-3b82-4182-9859-48f9560d68c2 |
| SCIP notification number (Belgium) | 9c999cd6-8d7e-4d14-87c5-2eb6e7609924 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 46fc2ab1-fe24-4509-b05d-5576e7b253ab |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 56f6c7d3-aac1-4411-bbfb-80eee98deb8e |
| SCIP notification number (Denmark) | 94b59f70-9758-481b-9c82-3180ab8287e4 |
| SCIP notification number (Finland) | f55b3944-7bb3-47e6-abd2-b43d34df49c5 |
| SCIP notification number (France) | 72afdd39-959e-4557-a6cd-32857601fdd2 |
| SCIP notification number (Germany) | 2792d38e-8c76-48e4-8499-3da3213549ca |
| SCIP notification number (Hungary) | 81e05cb6-030b-45b2-b247-24bb97be0ff4 |
| SCIP notification number (Italy) | 2e7bd608-6b29-49a5-96d2-d0babf74b76a |
| SCIP notification number (Netherlands) | aaf89fcb-c3a1-4f95-a13b-b2141cec1228 |
| SCIP notification number (Poland) | c97acaac-316c-4123-b8ac-6805466eefff |
| SCIP notification number (Romania) | ea9227cc-27a4-4e0f-a5ad-ee52bfee576a |
| SCIP notification number (Sweden) | 63cbe9e4-767b-4430-9402-49d2c4815acb |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 249-139” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.