Fast delivery within 72 Hours
Wago 243-304
Push wire® splicing connector, 243 Series, PUSH WIRE®Enjoy error-free electrical installations with push wire® splicing connector (item number 243-304). WAGO’s 243 Series MICRO PUSH WIRE® connectors f…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Push wire® splicing connector, 243 Series, PUSH WIRE®Enjoy error-free electrical installations with push wire® splicing connector (item number 243-304). WAGO’s 243 Series MICRO PUSH WIRE® connectors for junction boxes are perfect for low-voltage installations in buildings. Whether for bell or intercom system wiring, our MICRO junction box connectors are just right thanks to their compact design—perfect for these types of installations. Ensure that the strip lengths are between 5 and 6 mm when connecting conductors to push wire® splicing connector. Our splicing connector is rated for 100 V and is designed to handle a rated current of up to 6 A. This product features one conductor terminal and utilizes PUSH WIRE®. Our trusted PUSH WIRE® connection offers the fastest method for clamping conductors. It utilizes the conductor’s stiffness to overcome the clamping spring’s contact force. The item’s dimensions are (10 x 6.8 x 10) mm (width x height x depth).
Specification
Notes
| General safety information | NOTICE: Observe installation and safety instructions!Only to be used by electricians!Do not work under voltage/load!Use only for proper use!Observe national regulations/standards/guidelines!Observe technical specifications for the products!Observe the number of permissible potentials!Do not use damaged/dirty components!Observe conductor types, cross-sections and strip lengths!Insert conductor until it hits the product‘s backstop!Use original accessories!To be sold only with installation instructions! |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | EN 60664 |
|---|---|
| Nominal voltage (II/2) | 100 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 1.5 kV |
| Rated current | 6 A |
| Legend (ratings) | (II / 2) ≙ Overvoltage category II / Pollution degree 2 |
| Ratings per | EN 60664 / EN 60664 / EN 60664 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 100 V |
| Rated impulse withstand voltage | 1.5 kV |
| Rated current | 6 A |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Side-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 4 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | PUSH WIRE® |
|---|---|
| Actuation type | Push-in |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 22 … 20 AWG |
| Conductor diameter | 0.6 … 0.8 mm / 22 … 20 AWG |
| Conductor diameter (note) | When using conductors of the same diameter, 0.5 mm (24 AWG) or 1 mm (18 AWG) diameters are also possible. |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
| Wiring direction | Side-entry wiring |
Physical data
| Width | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Height | 6.8 mm / 0.268 inches |
| Depth | 10 mm / 0.394 inches |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | light gray |
| Cover color | light gray |
| Fire load | 0.012 MJ |
| Weight | 0.8 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | +60 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1000 (100) pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4044918440691 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-04 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-04 |
| ETIM 9.0 | EC000446 |
| ETIM 10.0 | EC000446 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.