Fast delivery within 72 Hours
Wago 231-375/108-000
Male connector, 231 Series, solder pin dimensions 1.2 x 1.2 mmOur male connector (item number 231-375/108-000) simplifies electrical installations. The item’s dimensions are (86.2 x 17 x 8.4) mm (widt…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Male connector, 231 Series, solder pin dimensions 1.2 x 1.2 mmOur male connector (item number 231-375/108-000) simplifies electrical installations. The item’s dimensions are (86.2 x 17 x 8.4) mm (width x height x depth).Tin is used for coating the contact surfaces. The pcb connector is designed for THT soldering.
Specification
Notes
| Safety Information | The MCS – MULTI CONNECTION SYSTEM includes connectors without breaking capacity in accordance with DIN EN 61984. When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load.When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load. The circuit design should ensure header pins, which can be touched, are not live when unmated. |
|---|---|
| Variants: | Other pole numbers, 3.8 mm pin projection for male headers with straight solder pins, Gold-plated or partially gold-plated contact surfaces, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated voltage (III/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 250 V / 320 V / 630 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV / 4 kV / 4 kV |
| Rated current | 16 A / 16 A / 16 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 15 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 15 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per UL 1977
| Rated voltage (UL 1977) | 600 V |
|---|---|
| Rated current UL 1977 | 15 A |
| Approvals per | UL 1977 |
| Rated voltage | 600 V |
| Rated current | 15 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 15 A |
| Rated voltage CSA (Use Group D) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 15 A / 10 A |
Connection data
| Total number of potentials | 15 |
|---|---|
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Pole number | 15 |
|---|
Physical data
| Pin spacing | 5.08 mm / 0.2 inches |
|---|---|
| Width | 86.2 mm / 3.394 inches |
| Height | 17 mm / 0.669 inches |
| Height from the surface | 12 mm / 0.472 inches |
| Depth | 8.4 mm / 0.331 inches |
| Solder pin length | 5 mm |
| Solder pin dimensions | 1.2 x 1.2 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.7 (+0.1) mm |
Mechanical data
| Variable coding | Yes |
|---|---|
| Anti-rotation protection | Yes |
Plug-in connection
| Contact type (pluggable connector) | Male connector/plug |
|---|---|
| Connector (connection type) | for PCB |
| Mismating protection | No |
| Plugging without loss of pin spacing | No |
| Mating direction to the PCB | 90 ° |
| Locking of plug-in connection | Threaded flange |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire male connector (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 1 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | orange |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.099 MJ |
| Weight | 6.5 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +100 °C |
|---|---|
| Processing temperature | -35 … +60 °C |
Commercial data
| Product Group | 3 (Multi Conn. System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4045454845803 |
| Customs tariff number | 85366930000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-02 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-02 |
| ETIM 9.0 | EC002637 |
| ETIM 10.0 | EC002637 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 7b8caaf2-0858-41a6-9a08-883f9dfc826f |
| SCIP notification number (Belgium) | 8281919f-e2f2-43fd-9bf5-442892346ee3 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 49f125be-00da-4a21-ae67-36c266da5a91 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 72d0d8e6-2569-4ae5-8a62-1e47178894bf |
| SCIP notification number (Denmark) | ca8725b2-7a00-40ec-95e3-546ab6bfd02e |
| SCIP notification number (Finland) | da4f0109-43a9-498a-86e8-4f0b7ad8f167 |
| SCIP notification number (France) | 82e35c10-b9df-496c-957f-64f430c054d7 |
| SCIP notification number (Germany) | 9276b124-edb3-48af-a055-c94d6c13d2e7 |
| SCIP notification number (Hungary) | 4d51a9d6-de06-4312-aff7-7e018709b5b0 |
| SCIP notification number (Italy) | 53377045-5dd6-4dcc-92ea-c2d63a203197 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 07955272-7e86-46b8-b9bc-b9a54ee07220 |
| SCIP notification number (Poland) | dc813ae8-fdf3-4045-b342-dd3801315b86 |
| SCIP notification number (Romania) | d541b552-2850-458c-aec4-0f3219970b0c |
| SCIP notification number (Sweden) | 0177abe9-367f-4c6b-aff8-841fe046b751 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 231-375/108-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.