Fast delivery within 72 Hours
Wago 2202-1911/1000-867
Fuse terminal block, 2202 Series, grayConnecting conductors is quick and easy with this fuse terminal block (item number 2202-1911/1000-867). Ensure that the strip lengths are between 10 and 12 mm wh…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Fuse terminal block, 2202 Series, grayConnecting conductors is quick and easy with this fuse terminal block (item number 2202-1911/1000-867). Ensure that the strip lengths are between 10 and 12 mm when connecting conductors to this fuse terminal block. This product features conductor terminals and utilizes Push-in CAGE CLAMP®. Push-in CAGE CLAMP® connection technology is ideal for connecting all conductor types. It allows direct insertion of both solid and fine-stranded conductors with ferrules without needing to use any tools—all thanks to its pluggable design. This fuse terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.25 mm² to 4 mm².This product is designed for specific Ex applications (please refer to the product datasheet).
Specification
Notes
| Safety Information | The 2 mm test slot is only approved for high impedance measurement up to max. 100 mA. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-3 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 6.3 A |
| Blown fuse indication | 120 V |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-3 / IEC/EN 60947-7-3 / IEC/EN 60947-7-3 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV |
| Rated current | 6.3 A |
Electrical data - Ratings per IEC/EN – Notes
| Ratings (note) | Electrical ratings are given by the fuse and blown fuse indication. |
|---|---|
| Rated current (note) | Leakage current in case of a blown fuse: LED 2 mA |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 120 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 10 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 120 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 10 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 120 V |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 120 V / 120 V / 120 V |
| Rated current | 10 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA 22.2 No 158 |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 120 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 10 A |
| Rated voltage CSA (Use Group C) | 120 V |
| Rated current CSA (Use Group C) | 10 A |
| Rated voltage CSA (Use Group D) | 120 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | CSA 22.2 No 158 / CSA 22.2 No 158 / CSA 22.2 No 158 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 120 V / 120 V / 120 V |
| Rated current | 10 A / 10 A / 10 A |
Electrical data - Ex information
| Reference to hazardous areas | See “Downloads – Documentation – Additional Information: Technical Section; Technical Explications” |
|---|---|
| Ratings per | ATEX: PTB 20 ATEX 1007 U / IECEx: PTB 20.0013U (Ex ec IIC Gc) |
| Rated voltage EN (Ex e II) | 275 V |
| Rated current (Ex e II) | 6.3 A |
Electrical data - Power Loss
| Maximum power loss P<sub>loss</sub> of fuse insert for overload and short-circuit protection (individual arrangement) | 1.6 W |
|---|---|
| Maximum power loss P<sub>loss</sub> of fuse insert for overload and short-circuit protection (block arrangement) | 1.6 W |
| Power loss P<sub>l</sub> max. short-circuit protection (individual arrangement) | 2.5 W |
| Power loss P<sub>loss</sub> (max.) of fuse cartridge for short-circuit protection (block arrangement) | 2.5 W |
Electrical data - General information
| Fuse receptacle | pivoting |
|---|---|
| Fuse type | Cylindrical fuse; 5 x 20 mm |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Connection data
| Clamping units | 2 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of levels | 1 |
| Number of jumper slots | 3 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Push-button |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Nominal cross-section | 2.5 mm² |
| Solid conductor | 0.25 … 4 mm² / 22 … 12 AWG |
| Solid conductor; push-in termination | 0.75 … 4 mm² / 18 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.25 … 4 mm² / 22 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² / 22 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with ferrule; push-in termination | 1 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Note (conductor cross-section) | Depending on the conductor characteristic, a conductor with a smaller cross-section can also be inserted via push-in termination. |
| Strip length | 10 … 12 mm / 0.39 … 0.47 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 6.2 mm / 0.244 inches |
|---|---|
| Height | 72.9 mm / 2.87 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 57.6 mm / 2.268 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Marking level | Center/side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.319 MJ |
| Actuator color | orange |
| Weight | 14.6 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 50 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143962377 |
| Customs tariff number | 85369095000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC000899 |
| ETIM 10.0 | EC000899 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(c)-I |
| SCIP notification number (Austria) | 7d11acc2-e53d-46b4-9e40-e99ce90f5fe9 |
| SCIP notification number (Belgium) | 143607e8-3540-4c76-9f84-598f79db71f4 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 354d6503-ac34-4cfa-a1f2-2947a2b686fa |
| SCIP notification number (Czech Republic) | a04aea08-9d6c-4b87-a033-e6053272779a |
| SCIP notification number (Denmark) | 3adeb7ff-b8f8-4b2e-915b-2b9326e4898d |
| SCIP notification number (Finland) | 87223013-6ce9-48d8-996c-ff157b8357a1 |
| SCIP notification number (France) | 2f9b1ef0-7b6f-465b-bdb1-1af66b9881a3 |
| SCIP notification number (Germany) | 26a347cc-142f-4dd7-8b81-88dc7de1f2ab |
| SCIP notification number (Hungary) | 589429f5-e18b-4423-ae4a-df3f6b1d5f96 |
| SCIP notification number (Italy) | fd368f37-a723-4240-b720-d50f786a35f1 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 84636c8a-ae6e-444b-8438-886ed3de7c1a |
| SCIP notification number (Poland) | 3f4a54f5-28d1-46e4-9ef4-fe8597bfdab0 |
| SCIP notification number (Romania) | 48bd5059-6440-434a-83e8-25753341b45b |
| SCIP notification number (Sweden) | 2846760f-f918-4736-b657-93a4a13fbce4 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.