Fast delivery within 72 Hours
Wago 216-210
Ferrule; Sleeve for 16 mm² / AWG 6; insulated; electro-tin plated; electrolytic copper; gastight crimped; acc. to DIN 46228, Part 4/09.90; blue 216-210
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Ferrule; Sleeve for 16 mm² / AWG 6; insulated; electro-tin plated; electrolytic copper; gastight crimped; acc. to DIN 46228, Part 4/09.90; blue 216-210
Specification
Connection data
| Metric cross-section of the ferrule | 16 mm² |
|---|---|
| Strip length | 23 … 24 mm / 0.91 … 0.94 inches |
| Cross-section (AWG) of ferrule | 6 AWG |
Physical data
| Wall thickness (plastic collar) | 0.4 mm |
|---|---|
| Total length | 28 mm |
| Wall thickness of crimp sleeve | 0.2 mm |
| Crimp length (length of sleeve) | 18 mm |
| Inner diameter of plastic collar | 8.8 mm |
| Diameter crimp sleeve inside | 5.8 mm |
Mechanical data
| Suitable | 2016 Series |
|---|
Material data
| Color | blue |
|---|---|
| Fire load | 0.001 MJ |
| Weight | 0.8 g |
Commercial data
| Product Group | 2 (Terminal Block Accessories) |
|---|---|
| PU (SPU) | 500 (100) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4017332277556 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121405 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-40-02-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-40-02-01 |
| ETIM 9.0 | EC000005 |
| ETIM 10.0 | EC000005 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 216-210” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.