Fast delivery within 72 Hours
Wago 2005-7645
Multilevel installation terminal block, 2005 Series, Push-in CAGE CLAMP®This multilevel installation terminal block (item number 2005-7645) is designed for simple and secure connections. Conductors ca…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Multilevel installation terminal block, 2005 Series, Push-in CAGE CLAMP®This multilevel installation terminal block (item number 2005-7645) is designed for simple and secure connections. Conductors can only be connected to this multilevel installation terminal block if their strip length is between 11 and 13 mm . Featuring conductor terminals along with Push-in CAGE CLAMP®, this product delivers reliable performance. Our Push-in CAGE CLAMP® is a universal, maintenance-free connection solution for all conductor types, offering a key advantage: It allows direct insertion of both solid and fine-stranded conductors with ferrules without needing tools. No preparation is required; for example, crimping the conductor’s ferrule is not necessary. This multilevel installation terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 6 mm².
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings | Potential – ground |
|---|---|
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 |
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated current | 32 A |
| Current at conductor cross-section (max.) mm² | 36 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings | Potential - ground / Potential - ground / Potential - ground |
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 32 A |
| Current at conductor cross-section (max.) mm² | 36 A |
Electrical data - Ratings per IEC/EN 2
| Ratings | Potential – potential |
|---|---|
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 |
| Rated voltage (III / 3) | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/3) | 6 kV |
| Rated current | 32 A |
| Current at conductor cross-section (max.) | 36 A |
| Ratings | Potential - potential / Potential - potential / Potential - potential |
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV |
| Rated current | 32 A |
| Current at conductor cross-section (max.) mm² | 36 A |
Electrical data - Power Loss
| Power loss, per pole (potential) | 1.024 W |
|---|---|
| Rated current I<sub>N</sub> for power loss specification | 32 A |
| Resistance value for specified, current-dependent power loss | 0.001 Ω |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 5 |
|---|---|
| Total number of potentials | 3 |
| Number of levels | 3 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Nominal cross-section | 4 mm² |
| Solid conductor | 0.5 … 6 mm² / 20 … 10 AWG |
| Solid conductor; push-in termination | 1.5 … 6 mm² / 14 … 10 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.5 … 6 mm² / 20 … 10 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 4 mm² / 20 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with ferrule; push-in termination | 1.5 … 4 mm² / 18 … 12 AWG |
| Note (conductor cross-section) | Depending on the conductor characteristic, a conductor with a smaller cross-section can also be inserted via push-in termination. |
| Strip length | 11 … 13 mm / 0.43 … 0.51 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 6.2 mm / 0.244 inches |
|---|---|
| Height | 123.9 mm / 4.878 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 41.7 mm / 1.642 inches |
Mechanical data
| Potential marking | L/L/PE |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Center/side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.369 MJ |
| Weight | 30.2 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 22 (TOPJOB S) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4055143042253 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-25 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-25 |
| ETIM 9.0 | EC001329 |
| ETIM 10.0 | EC001329 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 2a58bca4-9185-45a5-8fa5-f1418ab39097 |
| SCIP notification number (Belgium) | 923479c2-db66-4d17-bb2e-6357ab43a5b6 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 93d519b8-c88c-46ab-8564-d0b3ae171892 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 5530dcf2-c8c6-423b-a473-c6ed8d9c810b |
| SCIP notification number (Denmark) | 8baf784e-09ae-4177-8e2c-e91c194c3330 |
| SCIP notification number (Finland) | c2a7496d-30a9-400d-b7e0-adb2c0533276 |
| SCIP notification number (France) | d5956b1b-02b5-496d-83cc-647213568c84 |
| SCIP notification number (Germany) | fe50af71-3372-4576-8ef0-415a85dad2dd |
| SCIP notification number (Hungary) | 3367b138-be99-497e-864b-8c76ef0b3dc1 |
| SCIP notification number (Italy) | 082e9543-af87-4be9-8cb2-4cb9e810b496 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 9f387e88-eb5d-4fff-afa8-de271eec21bd |
| SCIP notification number (Poland) | 2a0adf3d-5095-4d05-b987-4e51b7534a4b |
| SCIP notification number (Romania) | 08e8250b-d4db-4e8f-b7ef-51875abc026b |
| SCIP notification number (Sweden) | d99d7c48-3457-4d75-9abd-a5c1fc082102 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.