Fast delivery within 72 Hours
Wago 2002-800/1000-918
Component plug; 2-pole; anode, left side; 5.2 mm wide; gray 2002-800/1000-918
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Component plug; 2-pole; anode, left side; 5.2 mm wide; gray 2002-800/1000-918
Specification
Electrical data
| Operating voltage | 250 VAC |
|---|---|
| Load current per potential | 24 A |
| Power (max.) | 0.6 W |
| Thermal resistance | 140 |
| Tolerance | ±1 % |
| Resistor type/design | DIN 0207 |
Safety and protection
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
|---|---|
| Pollution degree | 3 |
| Protection type | IP20 |
Physical data
| Width | 5.2 mm / 0.205 inches |
|---|
Material data
| Color | gray |
|---|---|
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Material group | I |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.069 MJ |
| Weight | 3 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +70 °C |
|---|---|
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 60947-7-1, EN 60664-1, EN 60529 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 22 (TOPJOB S) |
|---|---|
| PU (SPU) | 100 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821569145 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121402 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002018 |
| ETIM 10.0 | EC002018 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a), 7(c)-I |
| SCIP notification number (Austria) | aecfb564-62ef-4af0-92c2-624a643021a4 |
| SCIP notification number (Belgium) | 83564af7-ecb7-4e05-92a5-7da9c5b4bb93 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 9c1a5be7-7c8f-406d-857c-7f622a75b0b4 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 5569d37f-18d1-4c16-95bd-ad0f34afa8b9 |
| SCIP notification number (Denmark) | 1c938374-a8e3-48a3-b264-c2dd83d145dc |
| SCIP notification number (Finland) | bed30d03-a450-442f-93d9-be9f15660f71 |
| SCIP notification number (France) | 7a139c1a-7537-42dd-932d-b12d346852a4 |
| SCIP notification number (Germany) | 5ecdb154-5d75-4750-b904-58a0fa60e1f2 |
| SCIP notification number (Hungary) | 6e052a48-cfe9-4af7-8958-e5c631f015ed |
| SCIP notification number (Italy) | 365474c5-2f44-42cf-afec-157d1068c525 |
| SCIP notification number (Netherlands) | c9c435d2-7071-4eee-a08c-a0dff7f79505 |
| SCIP notification number (Poland) | 20739968-3abf-472d-87ac-2524e4e706cd |
| SCIP notification number (Romania) | 71b61f34-bb66-4ce0-a93c-de430d732c2a |
| SCIP notification number (Sweden) | f5916ed0-7440-4d9b-b206-73dabb24ec68 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 2002-800/1000-918” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.