Fast delivery within 72 Hours
Wago 2002-800/1000-410
Component module with diode, 2002 Series, graySeamless electrical installations are guaranteed with this component module with diode (item number 2002-800/1000-410).
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Component module with diode, 2002 Series, graySeamless electrical installations are guaranteed with this component module with diode (item number 2002-800/1000-410).
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Rated current | 0.5 A |
|---|
Electrical data - General information
| Nominal voltage | 250 V |
|---|---|
| Reverse voltage | 1,000 V |
| Number/type of diode/LED | with 1N4007 diode |
Physical data
| Width | 5.2 mm / 0.205 inches |
|---|
Mechanical data
| Marking level | Center marking |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.084 MJ |
| Weight | 3 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 22 (TOPJOB S) |
|---|---|
| PU (SPU) | 100 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821141143 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-49 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-49 |
| ETIM 9.0 | EC002018 |
| ETIM 10.0 | EC002018 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | 1f929e99-491a-4e21-af5c-48ad4687d0a0 |
| SCIP notification number (Belgium) | 6eb5c2a0-1e0f-4332-8ac8-78a39a93e650 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | e81d4955-766d-45a0-8789-102e372422ae |
| SCIP notification number (Czech Republic) | ef9a39b4-6c6d-4f70-977d-7ad9e30adaba |
| SCIP notification number (Denmark) | 78caf17f-8a93-428f-bff7-0b502adef65e |
| SCIP notification number (Finland) | 9cb8ad19-0adb-40dd-8a28-cfaa8d016ddf |
| SCIP notification number (France) | 4aef1c2e-aea2-4092-9d58-6e58d34cb965 |
| SCIP notification number (Germany) | 0a08b9f0-5a75-466a-a346-1c2b9e872f95 |
| SCIP notification number (Hungary) | f9602076-f5be-4f4a-b1e1-91e6b17f7268 |
| SCIP notification number (Italy) | b056f85c-f57e-49f6-83e1-42b181d2aea6 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 2b4e9ee8-672a-4b4a-8607-20e6f9963a63 |
| SCIP notification number (Poland) | 1db8613e-105c-4bed-8a98-06c015cfcb32 |
| SCIP notification number (Romania) | 2fc22d00-d0c4-467b-8c27-cfa12622a6ca |
| SCIP notification number (Sweden) | 9c95eeef-b29e-47e5-bec3-e47932fe8f6e |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 2002-800/1000-410” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.