Fast delivery within 72 Hours
Wago 2001-1311/1000-411
Component terminal block with diode, 2001 Series, grayOur component terminal block with diode (item number 2001-1311/1000-411) is designed for seamless electrical installations. Conductors should only…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Component terminal block with diode, 2001 Series, grayOur component terminal block with diode (item number 2001-1311/1000-411) is designed for seamless electrical installations. Conductors should only be connected to this component terminal block with diode if their strip length is between 9 and 11 mm . This product features conductor terminals and utilizes Push-in CAGE CLAMP®. Our Push-in CAGE CLAMP® is a universal, maintenance-free connection solution for all conductor types, featuring a winning design: It allows direct insertion of both solid and fine-stranded conductors with ferrules without needing tools. No preparation is required; for example, crimping the conductor’s ferrule is not necessary. This component terminal block with diode is suitable for conductor cross sections ranging from 0.25 mm² to 2.5 mm².
Specification
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 600 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 15 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 600 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 15 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
Electrical data - General information
| Nominal voltage | 250 V |
|---|---|
| Reverse voltage | 1,000 V |
| Continuous current (max.) | 500 mA |
| Number/type of diode/LED | with 1N4007 diode |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Connection data
| Clamping units | 3 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of levels | 1 |
| Number of jumper slots | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Nominal cross-section | 1.5 mm² |
| Solid conductor | 0.25 … 2.5 mm² / 22 … 14 AWG |
| Solid conductor; push-in termination | 0.75 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.25 … 2.5 mm² / 22 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 1.5 mm² / 22 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with ferrule; push-in termination | 0.75 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Note (conductor cross-section) | Depending on the conductor characteristic, a conductor with a smaller cross-section can also be inserted via push-in termination. |
| Strip length | 9 … 11 mm / 0.35 … 0.43 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 4.2 mm / 0.165 inches |
|---|---|
| Height | 59.2 mm / 2.33 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 32.9 mm / 1.295 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Marking level | Center/side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.125 MJ |
| Weight | 4.9 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Environmental requirements - Environmental Testing
| Test specification: <br/>Railway applications –<br/>Rolling stock –<br/>Electronic equipment | DIN EN 50155 (VDE 0115-200):2022-06 |
|---|---|
| Test procedure: <br/>Railway applications – <br/>Rolling stock equipment – <br/>Vibration and shock tests | DIN EN 61373 (VDE 0115-0106):2011-04 |
| Spectrum/Mounting location | Service life test, Category 1, Class A/B |
| Functional test with noise-like oscillations | Test passed according to Section 8 of the standard |
| Frequency | f1 = 5 Hz to f2 = 150 Hz |
| Acceleration | 0.101g (highest test level used for all axes) |
| Test duration per axis | 10 min. |
| Test directions | X, Y and Z axes |
| Monitoring of contact faults and interruptions | Passed |
| Voltage drop measurement before and after each axis | Passed |
| Simulated service life test through increased levels of noise-like oscillations | Test passed according to Section 9 of the standard |
| Frequency | f1 = 5 Hz to f2 = 150 Hz |
| Acceleration | 0.572g (highest test level used for all axes) |
| Test duration per axis | 5 h |
| Test directions | X, Y and Z axes |
| Extended testing: Monitoring of contact faults and interruptions | Passed |
| Extended testing: Voltage drop measurement before and after each axis | Passed |
| Shock test | Test passed according to Section 10 of the standard |
| Shock pulse form | Half sine |
| Acceleration | 5g (highest test level used for all axes) |
| Shock duration | 30 ms |
| Number of shocks (per axis) | 3 pos. und 3 neg. |
| Test directions | X, Y and Z axes |
| Extended testing: Monitoring of contact faults and interruptions | Passed |
| Extended testing: Voltage drop measurement before and after each axis | Passed |
| Vibration and shock stress for rolling stock equipment | Passed |
Commercial data
| Product Group | 22 (TOPJOB S) |
|---|---|
| PU (SPU) | 100 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4045454537579 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-27 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-27 |
| ETIM 9.0 | EC000903 |
| ETIM 10.0 | EC000903 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | d1662d97-6b66-4239-8980-687fcf29de9a |
| SCIP notification number (Belgium) | 717ae67e-7957-435f-8711-bc809bb4f39d |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 8c7a9d1e-1857-4a51-9161-45be3625bbf3 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | f72311c5-02c5-402a-bc24-74e2d6e27d06 |
| SCIP notification number (Denmark) | 98bf1c40-dc35-4d10-95bc-6cb9dbfe8365 |
| SCIP notification number (Finland) | c29153d8-e66e-44b6-82cd-da83d49edd37 |
| SCIP notification number (France) | 71288f74-ee69-4c61-9f8d-aaefc71631c6 |
| SCIP notification number (Germany) | 534b4d8f-7b32-4956-a70f-69f4b1aef62b |
| SCIP notification number (Hungary) | 5e79b6da-6045-4301-82ce-80abb0492717 |
| SCIP notification number (Italy) | 65c0432e-c3ee-4eab-8ec3-648beb832469 |
| SCIP notification number (Netherlands) | a9037691-b79b-4f82-b64d-2d46c2870fe9 |
| SCIP notification number (Poland) | bbd36979-913c-4e19-b3e6-7e53a20c8dce |
| SCIP notification number (Romania) | c73b0d72-caa1-4fe3-8677-913b9bd56262 |
| SCIP notification number (Sweden) | 1d1a04b8-9f38-4e6f-8067-f6c75985f3d7 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.