Fast delivery within 72 Hours
Festo VZPR-BPD-22-R212
Ball valve actuator unit with double-acting quarter turn actuator DAPS , Brass ball valve , NAMUR connection pattern for solenoid valves/limit switch attachments to VDI/VDE 3845 , Flow is fully opened…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Ball valve actuator unit with double-acting quarter turn actuator DAPS , Brass ball valve , NAMUR connection pattern for solenoid valves/limit switch attachments to VDI/VDE 3845 , Flow is fully opened or closed in both directions
Specification
| Design | 2-way ball valve, Semi-rotary drive |
|---|---|
| Type Of Actuation | Electric, Pneumatic |
| Mounting Position | optional |
| Type Of Mounting | CNOMO, Via female thread |
| Connection Process Valve | Rp2 1/2 |
| Switching Position Indicator | Knob actuator direction = flow direction |
| Nominal Size Dn | 63 |
| Operating Pressure Of Ball Valve Drive Unit | 1, 8.4 bar |
| Nominal Pressure Pn | 25 |
| Symbol | 00991921 |
| Media Temperature | -20, 150 °C |
| Ambient Temperature | -20, 80 °C |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364 zone III |
| Product Weight | 7300 g |
| Corrosion Resistance Class Crc | 1 – Low corrosion stress |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo VZPR-BPD-22-R212” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.