Fast delivery within 72 Hours
Festo VZBM-A-1″-RP-25-F-3L-B2-PB40
Ball valve actuator unit with double-acting or single-acting quarter turn actuator DFPD , Brass ball valve , 2-way ball valve actuator unit with pipe thread to EN 10226-1 , 3-way ball valve actuator u…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Ball valve actuator unit with double-acting or single-acting quarter turn actuator DFPD , Brass ball valve , 2-way ball valve actuator unit with pipe thread to EN 10226-1 , 3-way ball valve actuator unit with drilled L-hole and pipe thread to EN 10226-1 , 3-way ball valve actuator unit with drilled T-hole and pipe thread to EN 10226-1 , Flow is fully opened or closed in both directions
Specification
| Design | 3-way ball valve, Semi-rotary drive |
|---|---|
| Type Of Actuation | Pneumatic |
| Mounting Position | optional |
| Type Of Mounting | In-line installation |
| Connection Process Valve | Rp1 |
| Switching Position Indicator | Slot direction = flow direction |
| Nominal Size Dn | 25 |
| Operating Pressure | 5.5, 8 bar |
| Nominal Pressure Pn | 25 |
| Symbol | 00995330 |
| Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [-:-:-], Inert gases, Water – no water vapour, Neutral fluids |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note On Operating And Pilot Medium | Dew point at least 10 °C below the ambient temperature and temperature of the medium, Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Media Temperature | -20, 130 °C |
| Ambient Temperature | -20, 80 °C |
| Flow Rate Kv L Hole | 70 m³/h |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364 zone III |
| Material Housing | Brass, nickel-plated |
| Material Number Housing | CW617N |
| Material Seals | HNBR, PTFE |
| Material Ball | Brass, chrome-plated |
| Material Number Ball | CW614N |
| Material Shaft | Brass |
| Material Number Shaft | CW614N |
| Product Weight | 3461 g |
| Corrosion Resistance Class Crc | 1 – Low corrosion stress |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.