Fast delivery within 72 Hours
Festo VZBE-A-3/4-T-63-T-2-F0304-V15V15-PA20
Ball valve actuator unit with double-acting quarter turn actuatorDFPD , Stainless steel ball valve , NAMUR connection pattern for solenoid valves/limit switch attachments to VDI/VDE 3845 , Flow is ful…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Ball valve actuator unit with double-acting quarter turn actuatorDFPD , Stainless steel ball valve , NAMUR connection pattern for solenoid valves/limit switch attachments to VDI/VDE 3845 , Flow is fully opened or closed in both directions
Specification
| Design | 2-way ball valve, Semi-rotary drive |
|---|---|
| Type Of Actuation | Pneumatic |
| Sealing Principle | Soft |
| Mounting Position | optional |
| Type Of Mounting | In-line installation |
| Connection Process Valve | 3/4 NPT |
| Switching Position Indicator | Slot direction = flow direction |
| Flange Hole Pattern | F0304 |
| Nominal Size Dn | 20 |
| Valve Function | 2/2 |
| Flow Direction | Reversible |
| Operating Pressure | 79.75, 116 psi |
| Nominal Pressure Pn | 63 |
| Breakaway Torque At Differential Pressure, Nominal Pressure, Process Valve Pn | 9 Nm |
| Based On Standard | ASME B1.20.1, ISO 5211 |
| Symbol | 00991921 |
| Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [-:-:-], Inert gases, Water – no water vapour, Neutral fluids, Other media on request |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note On Operating And Pilot Medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Media Temperature | -10, 200 °C |
| Flow Rate Kv | 59 m³/h |
| Max. Surface Temperature Assembly | +105 °C…+280 °C, T4…T2 |
| Explosion Group Assembly | IIC, IIIC |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364 zone III |
| Material Housing | Stainless steel casting |
| Material Number Housing | 1.4408 |
| Material Seat Seal | PTFE |
| Material Seals | FPM, PTFE |
| Material Ball | Stainless steel casting |
| Material Number Ball | 1.4408 |
| Material Shaft | High-alloy stainless steel |
| Product Weight | 1940 g |
| Explosion Protection | Zone 1 (ATEX), Zone 2 (ATEX), Zone 21 (ATEX), Zone 22 (ATEX) |
| Explosion Ambient Temperature | -10 °C <= Ta <= +80 °C |
| Corrosion Resistance Class Crc | 1 – Low corrosion stress |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo VZBE-A-3/4-T-63-T-2-F0304-V15V15-PA20” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.