Fast delivery within 72 Hours
Festo VZBA-1/2″-WW-63-T-22-F0304-V4V4T-PP15-R-90-C
Ball valve actuator unit with double- or single-acting quarter turn actuator DAPS , Stainless steel ball valve , NAMUR connection pattern for solenoid valves/limit switch attachments to VDI/VDE 3845 ,…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Ball valve actuator unit with double- or single-acting quarter turn actuator DAPS , Stainless steel ball valve , NAMUR connection pattern for solenoid valves/limit switch attachments to VDI/VDE 3845 , Flow is fully opened or closed in both directions , Use in zone 1, 21, 2, 22
Specification
| Design | 2-way ball valve, Semi-rotary drive |
|---|---|
| Type Of Actuation | Pneumatic |
| Mounting Position | optional |
| Type Of Mounting | In-line installation |
| Connection Process Valve | Weld-on ends/weld-on ends |
| Switching Position Indicator | Slot direction = flow direction |
| Nominal Size Dn | 15 |
| Operating Pressure | 6, 8.4 bar |
| Nominal Pressure Pn | 63 |
| Symbol | 00991921 |
| Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [-:-:-], Inert gases, Water – no water vapour, Neutral fluids |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note On Operating And Pilot Medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Media Temperature | -10, 200 °C |
| Ambient Temperature | -10, 80 °C |
| Flow Rate Kv | 19.4 m³/h |
| Max. Surface Temperature Assembly | TX |
| Explosion Group Assembly | IIC, IIIC |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364 zone III |
| Material Housing | High-alloy stainless steel |
| Material Number Housing | 1.4408 |
| Material Seals | PTFE, PTFE reinforced |
| Material Ball | High-alloy stainless steel |
| Material Number Ball | 1.4408 |
| Material Shaft | High-alloy stainless steel |
| Material Number Shaft | 1.4401 |
| Product Weight | 1450 g |
| Explosion Protection | Zone 1 (ATEX), Zone 2 (ATEX), Zone 21 (ATEX), Zone 22 (ATEX) |
| Explosion Ambient Temperature | -10 °C <= Ta <= +60 °C |
| Corrosion Resistance Class Crc | 3 – high corrosion stress |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo VZBA-1/2″-WW-63-T-22-F0304-V4V4T-PP15-R-90-C” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.