Fast delivery within 72 Hours
Festo VTOI-V8-30D3-U14-08-V-S015-1
One valve controller for distributing to 8 dispensing channels , Grid dimension 9 mm – ideal for microwell plates , Simple design with side-by-side mounting for increased throughput , Only a few compo…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
One valve controller for distributing to 8 dispensing channels , Grid dimension 9 mm – ideal for microwell plates , Simple design with side-by-side mounting for increased throughput , Only a few components are needed to form a complete system , Suitable for aggressive liquids
Specification
| Valve Function | 2/2-way, closed, monostable |
|---|---|
| Operating Pressure | 14.5 psi |
| Internal Volume | 10 µl fluid space valve, 178 µl distributor block with valve, needle and fittings |
| Nominal Size | 0.8 mm |
| Nominal Width Of Dosing Needle | 0.3 mm |
| Length Of Dosing Needle | 30 mm |
| Grid Dimension | 9 mm |
| Sealing Principle | Soft |
| Mounting Position | Vertical |
| Type Of Reset | Mechanical spring |
| Type Of Piloting | Direct |
| Suitability For Vacuum | no |
| Min. Dosing Volume | 1 µl |
| Note On Dosing Volume | Depends on configuration, environment and application |
| Typical Dosing Precision | ≤ 5% Tip-to-Tip CV, ≤ 3% Intra-Run CV |
| Note On Dosing Precision | Depends on configuration, environment and application |
| Max. Switching Frequency | 4 Hz |
| Note On Switching Frequency | Dependent on the ambient temperature and installation state |
| Switching Time On | 7 ms |
| Note On Switching Time On | Depends on configuration, environment and application |
| Switching Time Off | 2 ms |
| Note On Switching Time Off | Depends on configuration, environment and application |
| Duty Cycle | 100% |
| Electrical Power Consumption | 1.8 W |
| Nominal Operating Voltage Dc | 24 V |
| Permissible Voltage Fluctuations | +/- 10 % |
| Medium | Liquid media, Gaseous media |
| Note On The Medium | Maximum particle size 20 µm |
| Instructions On Use | See application note (available on the Support Portal at festo.com) |
| Vibration Resistance | Transport application test with severity level 2 to FN 942017-4 and EN 60068-2-6 |
| Shock Resistance | Shock test with severity level 2 to FN 942017-5 and EN 60068-2-27 |
| Corrosion Resistance Class Crc | 0 – No corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage Temperature | 5, 40 °C |
| Media Temperature | 5, 50 °C |
| Degree Of Protection | IP30 |
| Note On Degree Of Protection | In assembled state |
| Ambient Temperature | 5, 40 °C |
| Product Weight | 52 g |
| Electrical Connection | 2-wire, 2x single wires, Open end |
| Cable Length | 0.15 m |
| Wire Ends | Sheath removed |
| Conductor Nominal Cross Section | AWG28 |
| Type Of Mounting | Via through-hole for M3 screw |
| Fluid Connection | Female thread 1/4-28 UNF-2B |
| Note On Fluid Connection | Fitting enclosed for tubing with 3 mm outside diameter |
| Material Of Dosing Needle | High-alloy stainless steel |
| Material Number Of Dosing Needle | 1.4404 |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material In Contact With The Medium | PPS, High-alloy stainless steel |
| Type Of Actuation | Electric |
| Nominal Altitude Of Use | <= 2000 m NHN |
| Relative Air Humidity | 0 – 95%, Non-condensing |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo VTOI-V8-30D3-U14-08-V-S015-1” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.