Fast delivery within 72 Hours
Festo VSVA-BT-M32CS2-MYE-A2-1T5L-PA
For valve terminal VTSA/VTSA-F , Robust metal housing
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
For valve terminal VTSA/VTSA-F , Robust metal housing
Specification
| Valve Function | 3/2-way, closed, monostable |
|---|---|
| Type Of Actuation | Electric |
| Construction Width | 18 mm |
| Standard Nominal Flow Rate (Standardised To Din 1343) | 125 l/min |
| Standard Nominal Flow Rate For Exhaust | 125 l/min |
| Operating Pressure | 3, 10 bar |
| Design | Poppet seat |
| Type Of Reset | Mechanical spring, Pneumatic spring |
| Degree Of Protection | IP65 |
| Sealing Principle | Soft |
| Mounting Position | optional |
| Manual Override | Detenting, Self-resetting via electrical control signal |
| Type Of Piloting | Pilot actuated |
| Pilot Air Supply | Internal |
| Flow Direction | Non-reversible |
| Symbol | 00997594 |
| Lap | Underlap |
| Signal Status Display | Yellow LED, valve control, Green LED, pressure switch, exhausted status |
| Switching Position Sensing | Via pressure switch, exhausted status |
| Duty Cycle | 100% |
| Max. Positive Test Pulse With Signal | 2000 µs |
| Max. Negative Test Pulse With 1 Signal | 1200 µs |
| Nominal Operating Voltage Dc | 24 V |
| Characteristic Coil Data | 24 V DC: 1.6 W |
| Permissible Voltage Fluctuations | +/- 10 % |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note On Operating And Pilot Medium | Lubricated operation not possible |
| Vibration Resistance | Transport application test with severity level 2 to FN 942017-4 and EN 60068-2-6 |
| Shock Resistance | Shock test with severity level 2 to FN 942017-5 and EN 60068-2-27 |
| Corrosion Resistance Class Crc | 0 – No corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Media Temperature | -5, 50 °C |
| Pilot Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Ambient Temperature | -5, 50 °C |
| Mean Time To Failure (Mttf), Subcomponent | 452 years, pressure switch |
| Product Weight | 110 g |
| Switch Off Point Min. | 0.05 bar |
| Switch On Point | 0.2 bar |
| Switch On Point Max. | 0.3 bar |
| Electrical Connection | Plug-in |
| Type Of Mounting | On sub-base |
| Pneumatic Connection, Port 2 | G1/8 |
| Pneumatic Connection, Port 4 | G1/8 |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Seals | HNBR, NBR |
| Material Housing | PA-reinforced |
| Material Screws | Galvanised steel |
| Switching Element Function | N/C contact |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo VSVA-BT-M32CS2-MYE-A2-1T5L-PA” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.