Fast delivery within 72 Hours
Festo VSVA-B-P53AD-Z-A1-1T1L
For valve terminal VTSA/VTSA-F , Robust metal housing
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
For valve terminal VTSA/VTSA-F , Robust metal housing
Specification
| Valve Function | 5/3-way, port 2 pressurised, 4 exhausted |
|---|---|
| Type Of Actuation | Electric |
| Construction Width | 26 mm |
| Standard Nominal Flow Rate (Standardised To Din 1343) | 700 l/min |
| Pneumatic Working Port | Sub-base size 26 mm to ISO 15407-2, G1/4 |
| Operating Voltage | 24V DC |
| Operating Pressure | -0.9, 10 bar |
| Design | Piston gate valve |
| Type Of Reset | Mechanical spring, Electrical actuation |
| Degree Of Protection | IP65, NEMA 4 |
| Nominal Size | 9 mm |
| Exhaust Air Function | With flow control option, Via throttle plate, Via individual sub-base |
| Sealing Principle | Soft |
| Mounting Position | optional |
| Manual Override | Covered |
| Type Of Piloting | Pilot actuated |
| Pilot Air Supply | External |
| Flow Direction | optional |
| Symbol | 00995438 |
| Lap | Underlap |
| Signal Status Display | LED |
| Pilot Pressure | 3, 10 bar |
| Flow Rate Of Valve | 700 l/min |
| Flow Rate Of Valve On Individual Sub Base | 700 l/min |
| Valve Flow Rate, Pneumatically Linked, Flow Optimized | 700 l/min |
| Flow Rate Of Pneumatically Interlinked Valve | 700 l/min |
| Non Symmetrical Switching Time Off | 36 ms for control side 12 |
| Non Symmetrical Switching Time On | 19 ms for control side 12, 9 ms for control side 14 |
| Duty Cycle | 100% |
| Max. Positive Test Pulse With Signal | 1200 µs |
| Max. Negative Test Pulse With 1 Signal | 1100 µs |
| Max. Current Consumption | 72 mA |
| Nominal Operating Voltage Dc | 24 V |
| Characteristic Coil Data | 24 V DC: 1.6 W |
| Immunity To Surge | 2.5 kV |
| Pollution Degree | 3 |
| Permissible Voltage Fluctuations | +/- 10 % |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note On Operating And Pilot Medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Vibration Resistance | Transport application test with severity level 2 to FN 942017-4 and EN 60068-2-6 |
| Shock Resistance | Shock test with severity level 2 to FN 942017-5 and EN 60068-2-27 |
| Corrosion Resistance Class Crc | 0 – No corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Media Temperature | -5, 50 °C |
| Relative Air Humidity | 0 – 90% |
| Sound Pressure Level | 85 dB(A) |
| Ambient Temperature | -5, 50 °C |
| Max. Tightening Torque For Valve Mounting | 1.8, 2.2 Nm |
| Product Weight | 301 g |
| Electrical Connection | 4-pin, Plugs, To ISO 15407-2 |
| Type Of Mounting | On sub-base |
| Pilot Air Port 12/14 | Sub-base size 26 mm to ISO 15407-2 |
| Pilot Exhaust Port 82/84 | Ducted, Not ducted as per standard, Either: |
| Pneumatic Connection, Port 1 | Sub-base size 26 mm to ISO 15407-2 |
| Pneumatic Connection, Port 2 | Sub-base size 26 mm to ISO 15407-2 |
| Pneumatic Connection, Port 3 | Sub-base size 26 mm to ISO 15407-2 |
| Pneumatic Connection, Port 4 | Sub-base size 26 mm to ISO 15407-2 |
| Pneumatic Connection, Port 5 | Sub-base size 26 mm to ISO 15407-2 |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Seals | FPM, HNBR, NBR |
| Material Housing | Die-cast aluminium, PA |
| Material Screws | Galvanised steel |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo VSVA-B-P53AD-Z-A1-1T1L” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.