Fast delivery within 72 Hours
Festo VOFC-L-B52-FG14-F19
Suitable for process automation in the chemical and petrochemical industries , Suitable for outdoor use under harsh ambient conditions , Especially suitable for quarter turn actuators thanks to NAMUR…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Suitable for process automation in the chemical and petrochemical industries , Suitable for outdoor use under harsh ambient conditions , Especially suitable for quarter turn actuators thanks to NAMUR flange pattern , Valve can switch between internal and external pilot air , Variants with safety functions , Variants to EU Explosion Protection Directive (ATEX)
Specification
| Valve Function | 5/2 bistable |
|---|---|
| Type Of Actuation | Electric |
| Construction Width | 40 mm |
| Standard Nominal Flow Rate (Standardised To Din 1343) | 989 l/min |
| Pneumatic Working Port | Sub-base, G1/4 |
| Operating Pressure | 36.25, 116 psi |
| Design | Piston gate valve |
| Degree Of Protection | IP65 |
| Nominal Size | 6 mm |
| Sealing Principle | Soft |
| Mounting Position | optional |
| Manual Override | None |
| Type Of Piloting | Pilot actuated |
| Pilot Air Supply | Internal |
| Flow Direction | Non-reversible |
| Symbol | 00995233 |
| Flow Rate Kv Pressurisation | 1.08 m³/h |
| Flow Rate Kv Exhaust | 1.08 m³/h |
| Standard Nominal Flow Rate 2 3 | 978 l/min |
| Switching Time Off | 22 ms |
| Switching Time On | 26 ms |
| Explosion Protection | Zone 1 (ATEX), Zone 2 (ATEX), Zone 21 (ATEX), Zone 22 (ATEX) |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:2:2] |
| Corrosion Resistance Class Crc | 4 – Very high corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364 zone III |
| Media Temperature | -25, 60 °C |
| Ambient Temperature | -25, 60 °C |
| Product Weight | 680 g |
| Pneumatic Connection, Port 1 | G1/4 |
| Pneumatic Connection, Port 2 | Flange 1/4, NAMUR port pattern |
| Pneumatic Connection, Port 3 | G1/4 |
| Pneumatic Connection, Port 4 | Flange 1/4, NAMUR port pattern |
| Pneumatic Connection, Port 5 | G1/4 |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Seals | NBR |
| Material Housing | Ematal coated aluminium |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo VOFC-L-B52-FG14-F19” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.