Fast delivery within 72 Hours
Festo VOFC-L
Suitable for process automation in the chemical and petrochemical industries , Suitable for outdoor use under harsh ambient conditions , Especially suitable for quarter turn actuators thanks to NAMUR…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Suitable for process automation in the chemical and petrochemical industries , Suitable for outdoor use under harsh ambient conditions , Especially suitable for quarter turn actuators thanks to NAMUR flange pattern , Valve can switch between internal and external pilot air , Variants with safety functions , Variants to EU Explosion Protection Directive (ATEX)
Specification
| Valve Function | 3/2-way, closed, monostable, 5/2 bistable, 5/2-way, monostable |
|---|---|
| Type Of Actuation | Electric |
| Construction Width | 40 mm |
| Standard Nominal Flow Rate (Standardised To Din 1343) | 913, 1030 l/min |
| Pneumatic Working Port | Sub-base, G1/4, 1/4 NPT |
| Operating Pressure | 36.25, 145 psi |
| Design | Piston gate valve |
| Type Of Reset | Mechanical spring |
| Degree Of Protection | IP50, IP65 |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | To EU Explosion Protection Directive (ATEX) |
| Explosion Protection Certification Outside The Eu | EPL Db (IEC-EX), EPL Db (KR), EPL Gb (IECEx), EPL Gb (KR) |
| Certificate Issuing Authority | BVS14ATEXE098X, IECEx BVS14.0063X, KGS15-GA4BO-0565X |
| Atex Category Gas | II 2G |
| Atex Category Dust | II 2D |
| Explosion Ignition Protection Type For Gas | Ex i IIC T6, T5 Gb |
| Explosion Ignition Protection Type For Dust | Ex ia IIIC T85°C,T125°C Db |
| Explosion Ambient Temperature | T5, T125 °C: -40 °C <= Ta <= +70 °C, T6, T85 °C: -40 °C <= Ta <= +30 °C |
| Nominal Size | 6 mm |
| Sealing Principle | Soft |
| Mounting Position | optional |
| Manual Override | Detenting, None, Non-detenting |
| Type Of Piloting | Pilot actuated |
| Pilot Air Supply | External, Internal |
| Flow Direction | Non-reversible |
| Flow Rate Kv Pressurisation | 0.66, 1.08 m³/h |
| Flow Rate Kv Exhaust | 0.66, 1.08 m³/h |
| Standard Nominal Flow Rate 2 3 | 978, 983 l/min |
| Switching Time Off | 22 ms |
| Switching Time On | 26 ms |
| Explosion Protection | Zone 1 (ATEX), Zone 1 (IEC-EX), Zone 1 (KR), Zone 2 (ATEX), Zone 21 (ATEX), Zone 21 (IEC-EX), Zone 21 (KR), Zone 22 (ATEX) |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:2:2] |
| Corrosion Resistance Class Crc | 4 – Very high corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364 zone III |
| Media Temperature | -25, 60 °C |
| Ambient Temperature | -25, 60 °C |
| Product Weight | 430, 960 g |
| Pneumatic Connection, Port 1 | G1/4, 1/4 NPT |
| Pneumatic Connection, Port 2 | Flange 1/4, G1/4, 1/4 NPT, NAMUR port pattern |
| Pneumatic Connection, Port 3 | G1/4, 1/4 NPT |
| Pneumatic Connection, Port 4 | Flange 1/4, G1/4, 1/4 NPT, NAMUR port pattern |
| Pneumatic Connection, Port 5 | G1/4, 1/4 NPT |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Seals | EPDM, NBR, VMQ |
| Material Housing | PBT-reinforced |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo VOFC-L” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.