Fast delivery within 72 Hours
Festo VMPA2-B8-R1C2-C-06
Regulator plate-VMPA2-B8-R1C2-C-06
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Specification
| Construction Width | 21 mm |
|---|---|
| Mounting Position | optional |
| Vertical Pneumatic Linkage | Pressure regulator for 1 |
| Controller Function | Output pressure constant, With secondary venting |
| Symbol | 00992000 |
| Selection Of Pressure Gauge | Possible |
| Pressure Regulation Range | 0.5, 6 bar |
| Inlet Pressure 1 | 0.5, 10 bar |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note On Operating And Pilot Medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Corrosion Resistance Class Crc | 1 – Low corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Degree Of Protection | IP65, To IEC 60529 |
| Ambient Temperature | -5, 50 °C |
| Max. Tightening Torque | 0.65 Nm |
| Product Weight | 180 g |
| Mounting With Vertical Stacking | On manifold sub-base |
| Pressure Gauge Connection | Via retaining clamp |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Control Panel | PA |
| Material Seals | NBR |
| Material Regulator Housing | PA |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo VMPA2-B8-R1C2-C-06” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.