Fast delivery within 72 Hours
Festo VMPA14-RV
Check valve-VMPA14-RV
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Specification
| Valve Function | Piloted non-return function |
|---|---|
| Type Of Actuation | Pneumatic |
| Type Of Mounting | Clip |
| Standard Nominal Flow Rate (Standardised To Din 1343) | 350 l/min |
| Operating Pressure | 0.5, 8 bar |
| Pilot Pressure | 7.25, 116 psi |
| Ambient Temperature | -5, 50 °C |
| Material Housing | POM |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Mounting Position | optional |
| Type Act., Cont. N. R. Func. | Pneumatic |
| Operating Pressure Complete Temperature Range | 0.5, 8 bar |
| Note On Operating And Pilot Medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Corrosion Resistance Class Crc | 4 – Very high corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Storage Temperature | -20, 40 °C |
| Media Temperature | -5, 50 °C |
| Pilot Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Product Weight | 0.17 g |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Seals | NBR |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo VMPA14-RV” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.