Fast delivery within 72 Hours
Festo VMPA14-FB-AP-4-1
Sub-base-VMPA14-FB-AP-4-1
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Specification
| Width | 65.5 mm |
|---|---|
| Length | 107.3 mm |
| Grid Dimension | 14.9 mm |
| Max. Number Of Valve Positions | 4 |
| Operating Pressure | -0.9, 10 bar |
| Pilot Pressure | 3, 8 bar |
| Corrosion Resistance Class Crc | 0 – No corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Ambient Temperature | -5, 50 °C |
| Product Weight | 250 g |
| Pneumatic Connection, Port 2 | G1/8 |
| Pneumatic Connection, Port 4 | G1/8 |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Sub Base | Die-cast aluminium |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo VMPA14-FB-AP-4-1” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.