Fast delivery within 72 Hours
Festo VMPA1-M1H-G-M7-PI
For valve terminal MPA , As individual valve mounted on sub-base , Comprehensive range of valves
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
For valve terminal MPA , As individual valve mounted on sub-base , Comprehensive range of valves
Specification
| Valve Function | 5/3 closed |
|---|---|
| Type Of Actuation | Electric |
| Valve Size | 10 mm |
| Standard Nominal Flow Rate (Standardised To Din 1343) | 320 l/min |
| Pneumatic Working Port | M7 |
| Operating Voltage | 24V DC |
| Operating Pressure | 3, 8 bar |
| Design | Piston gate valve |
| Type Of Reset | Mechanical spring |
| Approval | c UL us – Recognized (OL) |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | To EU EMC Directive, In accordance with EU RoHS Directive |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK instructions for EMC, To UK RoHS instructions |
| Degree Of Protection | IP65, In assembled state, To IEC 60529 |
| Exhaust Air Function | With flow control option |
| Sealing Principle | Soft |
| Mounting Position | optional |
| Manual Override | Detenting, Non-detenting |
| Type Of Piloting | Pilot actuated |
| Pilot Air Supply | Internal |
| Flow Direction | Non-reversible |
| Symbol | 00991020 |
| Lap | Overlap |
| Signal Status Display | yes |
| Pilot Pressure | 3, 8 bar |
| Suitability For Vacuum | no |
| Standard Nominal Flow Rate With Qs 6 | 320 l/min |
| Switching Time Off | 35 ms |
| Switching Time On | 10 ms |
| Switching Time Reversal | 15 ms |
| Max. Positive Test Pulse With Signal | 400 µs |
| Max. Negative Test Pulse With 1 Signal | 200 µs |
| Permissible Voltage Fluctuations | +/- 25% |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note On Operating And Pilot Medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Vibration Resistance | Transport application test with severity level 2 to FN 942017-4 and EN 60068-2-6 |
| Shock Resistance | Shock test with severity level 2 to FN 942017-5 and EN 60068-2-27 |
| Corrosion Resistance Class Crc | 1 – Low corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Storage Temperature | -20, 40 °C |
| Media Temperature | -5, 50 °C |
| Relative Air Humidity | Max. 90% at 40°C |
| Ambient Temperature | -5, 50 °C |
| Max. Tightening Torque For Valve Mounting | 0.25 Nm |
| Product Weight | 143 g |
| Electrical Connection | 4-pin, M8x1, Plugs, To EN 60947-5-2 |
| Type Of Mounting | With through-hole |
| Pneumatic Connection, Port 1 | M7 |
| Pneumatic Connection, Port 2 | M7 |
| Pneumatic Connection, Port 3 | M7 |
| Pneumatic Connection, Port 4 | M7 |
| Pneumatic Connection, Port 5 | M7 |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Seals | NBR |
| Material Housing | Die-cast aluminium |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo VMPA1-M1H-G-M7-PI” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.