Fast delivery within 72 Hours
Festo VMPA1-FB-EMG-D2-8-S
Electronics module-VMPA1-FB-EMG-D2-8-S
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Specification
| Diagnosis | Condition monitoring, Wire break per solenoid coil, Short circuit of valves, Undervoltage of valves, Fault in pilot pressure supply, Time measurement excess |
|---|---|
| Max. Number Of Valve Positions | 4 |
| Max. Number Of Valve Coils | 7 |
| Parameterisation | Fail-safe per channel, Forcing per channel, Idle mode per channel, Monitoring |
| Reverse Polarity Protection | yes |
| Operating Voltage Range Dc Electronics/Sensors | 18, 30 V |
| Operating Voltage Dc Load Voltage | 18, 30 V |
| Internal Current Consumption, Load Voltage | 6.5 mA |
| Internal Current Consumption, Operating Voltage | 17 mA |
| Max. Number Of Outputs | 7 |
| Max. Number Of Inputs | 1 |
| Nominal Pick Up Current Per Solenoid Coil | 58 mA up to 24 ms |
| Nominal Current With Current Reduction | 25 mA after 24 ms |
| Isolation Channel Internal Bus | yes |
| Corrosion Resistance Class Crc | 1 – Low corrosion stress, (when installed) |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364 zone III |
| Ambient Temperature | -5, 50 °C |
| Product Weight | 20 g |
| Electrical Control | Fieldbus |
| Material Housing | POM |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo VMPA1-FB-EMG-D2-8-S” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.