Fast delivery within 72 Hours
Festo VFFG-T-M5-7
Flow control-VFFG-T-M5-7
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Specification
| Valve Function | Flow control function |
|---|---|
| Type Of Mounting | Via thread |
| Standard Nominal Flow Rate In Flow Control Direction | 19.1 l/min |
| Operating Pressure | -0.9, 10 bar |
| Ambient Temperature | -5, 60 °C |
| Nominal Size | 0.7 mm |
| B Value | 0.5 |
| C Value | 0.07 l/sbar |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note On Operating And Pilot Medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Storage Temperature | -20, 60 °C |
| Product Weight | 0.5 g |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Hollow Bolt | PA |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo VFFG-T-M5-7” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.