Fast delivery within 72 Hours
Festo VAVE-L1-1K9-LR
Electrical sub-base-VAVE-L1-1K9-LR
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Specification
| Cable Characteristic | For static applications |
|---|---|
| Reverse Polarity Protection | Bipolar |
| Additional Functions | Spark arresting, Holding current reduction |
| Signal Status Display | LED |
| Nominal Operating Voltage Dc | 24 V |
| Immunity To Surge | 0.8 kV |
| Pollution Degree | 3 |
| Approval | RCM trademark |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | To EU EMC Directive |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK instructions for EMC |
| Corrosion Resistance Class Crc | 2 – Moderate corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Degree Of Protection | IP65 |
| Ambient Temperature | -5, 60 °C |
| Mounting Position | optional |
| Max. Tightening Torque | 0.27 Nm |
| Min. Cable Bending Radius | 34 mm |
| Product Weight | 92 g |
| Electrical Connection | 2-pin/2-wire, Angled socket/cable, Square design/open end |
| Cable Structure | 2 x 0.25 mm² |
| Cable Diameter | 3.4 mm |
| Cable Diameter Tolerance | ± 0.1 mm |
| Cable Length | 5 m |
| Wire Ends | Wire ferrule |
| Protective Conductor Connection | Not available |
| Type Of Mounting | On solenoid valve via self-tapping screw |
| Housing Colour | Black |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Cover | PA |
| Material Seals | EPDM |
| Material Housing | PA |
| Material Cable Sheath | TPV |
| Material Screws | Tempered steel |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo VAVE-L1-1K9-LR” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.