Fast delivery within 72 Hours
Festo VAEM-S6-S-FAS-8-8E
AS-i module-VAEM-S6-S-FAS-8-8E
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Specification
| Field Bus Interface | Socket, M12x1, 4-pin, Plug connector, M12x1, 4-pin |
|---|---|
| Device Specific Diagnostics | Short circuit/overload of inputs, Undervoltage, Via peripherals error: |
| Mounting Position | optional |
| Max. Number Of Valve Positions | 4 with bistable valves, 8 with monostable valves |
| Max. Number Of Valve Coils | 8 |
| Reverse Polarity Protection | For all electrical operating voltage connections |
| Operator Controls | DIL switch |
| Number Of Slaves Per Device | 2 |
| Operating Voltage Dc As Interface | 26.5, 31.6 V |
| Note On Load Voltage | Via load voltage connection (24 V DC) |
| Load Voltage Range Dc | 21.6, 26.4 V |
| Max. Number Of Outputs | 8 |
| Max. Number Of Inputs | 8 |
| Nominal Dc Operating Voltage, As Interface | 26.5 V |
| Nominal Load Voltage Dc | 24 V |
| Nominal Operating Voltage Dc | 24 V |
| Residual Ripple, As Interface | <= 20 mVpp |
| Residual Ripple, Load Voltage | 4 Vpp |
| Switching Level | Signal 0: = 11 V |
| Permissible Voltage Fluctuations | +/- 10 % |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | To EU EMC Directive, To EU Low Voltage Directive |
| Corrosion Resistance Class Crc | 0 – No corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Storage Temperature | -20, 60 °C |
| Relative Air Humidity | 0 – 90% |
| Degree Of Protection | IP65, In assembled state |
| Ambient Temperature | -5, 50 °C |
| Product Weight | 300 g |
| Electrical Control | Fieldbus |
| Switching Logic For Inputs | PNP (positive switching) |
| Electrical Connection | Via CPX |
| Addressing Range | 1 … 31 (0), Set using AS-Interface addressing device |
| Electrical Isolation Fieldbus Interface | Optocoupler |
| Led Display, Bus Specific | AS-i: AS-Interface mode, Aux/Pwr: AS-Interface power supply, Fault: AS-Interface fault |
| Led Display, Product Specific | 0 … 7: Switching status of inputs, 12/14: switching status of valves (on valve) |
| Product Identification | ID1=Fh, ID2=Eh |
| Material Seals | NBR, PUR |
| Material Housing | PA |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo VAEM-S6-S-FAS-8-8E” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.