Fast delivery within 72 Hours
Festo VAEM-S6-C-S6-R5
Cover-VAEM-S6-C-S6-R5
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Specification
| Max. Number Of Valve Positions | 12 with monostable valves, 6 with bistable valves |
|---|---|
| Max. Resultant Current | 10 A |
| Nominal Operating Voltage Dc | 24 V |
| Permissible Voltage Fluctuations | +/- 10 % |
| Corrosion Resistance Class Crc | 0 – No corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Degree Of Protection | IP65, NEMA 4 |
| Ambient Temperature | -5, 50 °C |
| Product Weight | 200 g |
| Number Of Electrical Connections | 6 |
| Electrical Connection | 5-pin, M12, Plugs |
| Material Housing | PA |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo VAEM-S6-C-S6-R5” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.