Fast delivery within 72 Hours
Festo VAEM-L1-S-12-AP
Electrical interface-VAEM-L1-S-12-AP
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Specification
| Dimensions (W X L X H) | 42 x 91 x 30 mm |
|---|---|
| Position Of Connection | Top |
| Diagnostics Via Led | Diagnostics per module, Load power supply |
| Diagnostics Per Internal Communication | Load switch-off, Electronics/sensors overvoltage, Load overvoltage, Electronics/sensors undervoltage, Load undervoltage |
| Max. Number Of Valve Positions | 12 |
| Max. Number Of Valve Coils | 24 |
| Reverse Polarity Protection | yes |
| Module Parameters | Configuration of voltage monitoring load supply PL, Response in error state |
| Fuse Protection (Short Circuit) | Internal electronic fuse per channel |
| Intrinsic Current Consumption At Nominal Operating Voltage For Electronics/Sensors | Typically 34 mA |
| Intrinsic Current Consumption At Nominal Operating Voltage Load | Typically 16 mA |
| Nominal Dc Operating Voltage, Electronics/Sensors | 24 V |
| Nominal Operating Voltage Dc Of Load | 24 V |
| Power Failure Bridging | 10 ms |
| Power Failure Buffering Of Load | 3 ms |
| Permissible Voltage Fluctuations For Electronics/Sensors | ± 25% |
| Permissible Voltage Fluctuation Of Load | ± 10% |
| Max. Power Supply | 2 x 4 A (external fuse required) |
| Power Supply, Function | Incoming electronics/sensors and load |
| Power Supply, Connection Type | Plugs |
| Power Supply, Connection System | M8x1, A-coded to EN 61076-2-104 |
| Power Supply, Number Of Pins/Wires | 4 |
| Power Transmission, Function | Outgoing electronics/sensors and load |
| Power Transmission, Connection Type | Socket |
| Power Transmission, Connection Technology | M8x1, A-coded to EN 61076-2-104 |
| Power Transmission, Number Of Pins/Wires | 4 |
| Communication Interface, Connection Type | 2x socket |
| Communication Interface, Connection Technology | M8x1, D-coded according to EN 61076-2-114 |
| Communication Interface, Number Of Pins/Cores | 4 |
| Communication Interface, Function | System communication XF10 IN / XF20 OUT |
| Communication Interface, Protocol | AP-COM |
| Communication Interface, Shielding | yes |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | To EU EMC Directive |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK instructions for EMC |
| Kc Mark | KC-EMV |
| Max. Cable Length | 50 m system communication |
| Corrosion Resistance Class Crc | 2 – Moderate corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Storage Temperature | -20, 60 °C |
| Relative Air Humidity | 5 – 95%, Non-condensing |
| Protection Against Direct And Indirect Contact | PELV, SELV |
| Note Regarding Operating Voltage | SELV/PELV fixed power supplies required, Note voltage drop |
| Degree Of Protection | IP65, IP67 |
| Note On Degree Of Protection | In assembled state, Unused connections sealed |
| Ambient Temperature | -5, 60 °C |
| Approval | RCM trademark, c UL us – Recognized (OL) |
| Nominal Altitude Of Use | <= 2000 m NHN |
| Product Weight | 76 g |
| Type Of Mounting | Screw-clamped |
| Material Housing | PA-reinforced |
| Material Threaded Sleeve | Nickel-plated brass |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo VAEM-L1-S-12-AP” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.