Fast delivery within 72 Hours
Festo VABA-C13-100-1-F90-G12-G14
Pneumatic extension module for valve terminal VTOP , Interface between valve terminal VTOP, pneumatic drive and positioner
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Pneumatic extension module for valve terminal VTOP , Interface between valve terminal VTOP, pneumatic drive and positioner
Specification
| Size | 180, 240, 300, 360, 480, 700, 720, 900 |
|---|---|
| Mounting Position | optional |
| Design | Adapter for rotary drive |
| Valve Connection Conforms To Standard | VDI/VDE 3845-1 |
| Operating Pressure | 9 bar |
| Explosion Protection | Zone 1 (ATEX), Zone 2 (ATEX), Zone 21 (ATEX), Zone 22 (ATEX) |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:7:-], Inert gases |
| Note On Operating And Pilot Medium | Lubricated operation not possible |
| Corrosion Resistance Class Crc | 3 – high corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364 zone III |
| Media Temperature | -40, 80 °C |
| Ambient Temperature | -40, 80 °C |
| Product Weight | 2530 g |
| Type Of Mounting | With accessories |
| Pneumatic Connection | Sub-base design, airing |
| Pneumatic Connection, Port 1 | G1/2 |
| Pneumatic Connection, Port 2 | G1/4 |
| Pneumatic Connection, Port 3 | G1/2 |
| Pneumatic Connection, Port 4 | G1/4 |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Cover | Smooth-anodised wrought aluminium alloy (20 µm) |
| Material Seals | EPDM, NBR |
| Material Housing | Smooth-anodised wrought aluminium alloy (20 µm) |
| Material Screws | High-alloy stainless steel |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo VABA-C13-100-1-F90-G12-G14” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.