Fast delivery within 72 Hours
Festo QCK-1/8-PK-4-B
Bulkhead quick connector , Sealing cap for plastic tube fittings and barbed fittings , Multiple distributor , Union nut for CK tube fitting , Operating media: compressed air, vacuum, (water) , Alumini…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Bulkhead quick connector , Sealing cap for plastic tube fittings and barbed fittings , Multiple distributor , Union nut for CK tube fitting , Operating media: compressed air, vacuum, (water) , Aluminium, steel, POM or zinc , Straight design, L-shaped, T-shaped
Specification
| Nominal Size | 3.4 mm |
|---|---|
| Type Of Seal On Screwed Plug | Sealing ring |
| Mounting Position | optional |
| Design | Bulkhead |
| Size Of Pack | 10 |
| Operating Pressure Complete Temperature Range | -13.775, 145 psi |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-] |
| Note On Operating And Pilot Medium | Lubricated operation possible |
| Corrosion Resistance Class Crc | 1 – Low corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Ambient Temperature | -10, 60 °C |
| Nominal Torque | 3.5 Nm |
| Tolerance For Nominal Tightening Torque | ± 20% |
| Pneumatic Connection, Port 1 | Female thread G1/8 |
| Pneumatic Connection, Port 2 | For tubing outside diameter of 6 mm, For barbed fitting inside diameter of 4 mm with nut |
| Material Union Nut | Wrought aluminium alloy, anodised |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Nut | Galvanised steel |
| Material Connector | Wrought aluminium alloy, anodised |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo QCK-1/8-PK-4-B” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.