Fast delivery within 72 Hours
Festo PUN-H-F-10X1,5-GN
Polyurethane , High resistance to microbes and hydrolysis , For food safety certificates, see www.festo.com/certificates/PUN_H_F , Operating medium: compressed air, vacuum, water
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Polyurethane , High resistance to microbes and hydrolysis , For food safety certificates, see www.festo.com/certificates/PUN_H_F , Operating medium: compressed air, vacuum, water
Specification
| Outside Diameter | 10 mm |
|---|---|
| Flow Relevant Bending Radius | 52 mm |
| Inside Diameter | 7 mm |
| Min. Bending Radius | 28 mm |
| Instructions On Use | Tubing without printing, TPE-U Ether based |
| Symbol | 00997424 |
| Tubing Characteristics | Suitable for energy chains |
| Operating Pressure Complete Temperature Range | -13.775, 87 psi |
| Temperature Dependent Operating Pressure | -13.775, 145 psi |
| Note On Operating Pressure | Water: temperature-dependent operating pressure, see diagram, max. 0.3 MPa at 0 – 60 °C |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-], Water (liquid, ice-free) |
| Fire Test Material | UL94 HB |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Cleanroom Class | Element installed statically, no meaningful evaluation possible according to ISO 14644-1 |
| Suitable For Use With Food | See declaration of conformity |
| Ambient Temperature | -35, 60 °C |
| Product Weight According To Length | 0.0461 kg/m |
| Pneumatic Connection | For push-in connector O.D. 10 mm |
| Colour | Green |
| Shore Hardness | D 52 +/-3 |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Tubing | TPE-U(PU) |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo PUN-H-F-10X1,5-GN” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.