Fast delivery within 72 Hours
Festo PUN-H-6X1-GN
Polyurethane , High resistance to microbes and hydrolysis , Suitable for use with energy chains , Clean room-compatible combination with fitting NPKA , Also available as DUO plastic tubing , Operating…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Polyurethane , High resistance to microbes and hydrolysis , Suitable for use with energy chains , Clean room-compatible combination with fitting NPKA , Also available as DUO plastic tubing , Operating media compressed air, vacuum, water. Water as per the manufacturer’s declaration, see www.festo.com/certificates/PUN_H
Specification
| Outside Diameter | 6 mm |
|---|---|
| Flow Relevant Bending Radius | 26 mm |
| Inside Diameter | 4 mm |
| Min. Bending Radius | 10 mm |
| Instructions On Use | TPE-U Ether based |
| Tubing Characteristics | Suitable for energy chains |
| Operating Pressure Complete Temperature Range | -13.775, 87 psi |
| Temperature Dependent Operating Pressure | -13.775, 145 psi |
| Note On Operating Pressure | Water: temperature-dependent operating pressure, see diagram, max. 0.3 MPa at 0 – 60 °C |
| Approval | German Technical Control Board (TÜV) |
| Certificate Issuing Authority | B 013277 0506 00 |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-], Water (liquid, ice-free) |
| Fire Test Material | UL94 HB |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Suitability For The Production Of Li Ion Batteries | Suitable for battery production with reduced Cu/Zn/Ni values (F1a) |
| Cleanroom Class | Element installed statically, no meaningful evaluation possible according to ISO 14644-1 |
| Suitable For Use With Food | See supplementary material information |
| Ambient Temperature | -35, 60 °C |
| Product Weight According To Length | 0.0183 kg/m |
| Pneumatic Connection | For push-in connector O.D. 6 mm, For barbed fitting I.D. 4 mm with union nut |
| Colour | Green |
| Shore Hardness | D 52 +/-3 |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Tubing | TPE-U(PU) |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo PUN-H-6X1-GN” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.