Fast delivery within 72 Hours
Festo PUN-CM-6-SW
Polyurethane , Plastic tubing, antistatic, electrically conductive , Suitable for use with energy chains , Operating medium: compressed air, vacuum
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Polyurethane , Plastic tubing, antistatic, electrically conductive , Suitable for use with energy chains , Operating medium: compressed air, vacuum
Specification
| Outside Diameter | 6 mm |
|---|---|
| Flow Relevant Bending Radius | 28 mm |
| Inside Diameter | 4 mm |
| Min. Bending Radius | 14 mm |
| Tubing Characteristics | Suitable for energy chains |
| Temperature Dependent Operating Pressure | -13.775, 145 psi |
| Surface Resistance | 0.01, 10 MOhm |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-] |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Ambient Temperature | -35, 60 °C |
| Product Weight According To Length | 0.02125 kg/m |
| Pneumatic Connection | For push-in connector O.D. 6 mm |
| Colour | Black |
| Shore Hardness | D 52 +/-3 |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Tubing | TPE-U(PU) |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo PUN-CM-6-SW” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.