Fast delivery within 72 Hours
Festo PUN-4X0,75-S-1-BL
Polyurethane , Also available as DUO plastic tubing , Operating medium: compressed air, vacuum , High resistance to UV radiation and stress cracks
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Polyurethane , Also available as DUO plastic tubing , Operating medium: compressed air, vacuum , High resistance to UV radiation and stress cracks
Specification
| Working Length | 1 m |
|---|---|
| Outside Diameter | 4 mm |
| Block Length | 0.284 m |
| Inside Diameter | 2.6 mm |
| Winding Diameter | 25 mm |
| Number Of Turns | 45 |
| Temperature Dependent Operating Pressure | -13.775, 145 psi |
| Approval | German Technical Control Board (TÜV) |
| Certificate Issuing Authority | B 013277 0506 00 |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-] |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Ambient Temperature | -35, 60 °C |
| Product Weight | 27 g |
| Pneumatic Connection | For push-in connector O.D. 4 mm, For barbed fitting I.D. 3 mm with union nut, For barbed fitting I.D. 3 mm |
| Colour | Blue |
| Shore Hardness | D 52 +/-3 |
| Material Tubing | TPE-U(PU) |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo PUN-4X0,75-S-1-BL” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.