Fast delivery within 72 Hours
Festo PUN-12X2-SW
Polyurethane , High resistance to stress cracks , Suitable for use with energy chains , Also available as DUO plastic tubing , Operating medium: compressed air, vacuum
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Polyurethane , High resistance to stress cracks , Suitable for use with energy chains , Also available as DUO plastic tubing , Operating medium: compressed air, vacuum
Specification
| Outside Diameter | 12 mm |
|---|---|
| Flow Relevant Bending Radius | 62 mm |
| Inside Diameter | 8 mm |
| Min. Bending Radius | 33 mm |
| Instructions On Use | The plastic tubing can only be installed in contact with cables if the sheathing is free of phosphoric acid esters. Otherwise the plastic tubing may get damaged. |
| Tubing Characteristics | Suitable for energy chains |
| Operating Pressure Complete Temperature Range | -13.775, 101.5 psi |
| Temperature Dependent Operating Pressure | -13.775, 145 psi |
| Approval | German Technical Control Board (TÜV) |
| Certificate Issuing Authority | B 013277 0506 00 |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-] |
| Fire Test Material | UL94 HB |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Ambient Temperature | -35, 60 °C |
| Product Weight According To Length | 0.0767 kg/m |
| Pneumatic Connection | For push-in connector outside diameter of 12 mm |
| Colour | Black |
| Shore Hardness | D 52 +/-3 |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Tubing | TPE-U(PU) |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo PUN-12X2-SW” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.