Fast delivery within 72 Hours
Festo PTFEN-8X1-NT-400
Polytetrafluoroethylene , Food grade see www.festo.com/certificates/PTFEN , High resistance to chemicals , High temperature resistance , Operating medium: compressed air, vacuum
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Polytetrafluoroethylene , Food grade see www.festo.com/certificates/PTFEN , High resistance to chemicals , High temperature resistance , Operating medium: compressed air, vacuum
Specification
| Outside Diameter | 8 mm |
|---|---|
| Flow Relevant Bending Radius | 90 mm |
| Inside Diameter | 5.9 mm |
| Min. Bending Radius | 64 mm |
| Instructions On Use | Tubing without printing |
| Operating Pressure Complete Temperature Range | -13.775, 72.5 psi |
| Temperature Dependent Operating Pressure | -13.775, 174 psi |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-] |
| Fire Test Material | UL94 V-0 |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Cleanroom Class | Element installed statically, no meaningful evaluation possible according to ISO 14644-1 |
| Suitable For Use With Food | See supplementary material information |
| Ambient Temperature | -20, 150 °C |
| Product Weight According To Length | 0.047 kg/m |
| Pneumatic Connection | For push-in connector O.D. 8 mm, For barbed fitting outside diameter of 8 mm with union nut, For barbed fitting inside diameter of 6 mm with union nut, For barbed fitting inside diameter of 6 mm |
| Colour | Natural |
| Shore Hardness | D 55 +/-5 |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Tubing | PTFE |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo PTFEN-8X1-NT-400” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.