Fast delivery within 72 Hours
Festo PLN-10X1,5-RT
Polyethylene , High resistance to chemicals, microbes and hydrolysis , Food grade see www.festo.com/certificates/PLN , Resistant to most cleaning agents and lubricants , Operating media compressed air…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Polyethylene , High resistance to chemicals, microbes and hydrolysis , Food grade see www.festo.com/certificates/PLN , Resistant to most cleaning agents and lubricants , Operating media compressed air, vacuum, water. Water as per the manufacturer’s declaration, see www.festo.com/certificates/PLN
Specification
| Outside Diameter | 10 mm |
|---|---|
| Flow Relevant Bending Radius | 57 mm |
| Inside Diameter | 7 mm |
| Min. Bending Radius | 22 mm |
| Temperature Dependent Operating Pressure | -13.775, 203 psi |
| Note On Operating Pressure | Water: max. 0.6 MPa at 0 – 50 °C |
| Approval | German Technical Control Board (TÜV) |
| Certificate Issuing Authority | B 013277 0506 00 |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-], Water (liquid, ice-free) |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Cleanroom Class | Element installed statically, no meaningful evaluation possible according to ISO 14644-1 |
| Suitable For Use With Food | See supplementary material information |
| Ambient Temperature | -30, 80 °C |
| Product Weight According To Length | 0.0375 kg/m |
| Pneumatic Connection | For push-in connector O.D. 10 mm |
| Colour | Red |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Tubing | PE |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo PLN-10X1,5-RT” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.