Fast delivery within 72 Hours
Festo PFAN-4X0,75-NT
Perfluoroalkoxy alkane , Pneumatic tubing with resistance to high temperatures and chemicals , Food grade see www.festo.com/certificates/PFAN , High resistance to chemicals, microbes, UV radiation, hy…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Perfluoroalkoxy alkane , Pneumatic tubing with resistance to high temperatures and chemicals , Food grade see www.festo.com/certificates/PFAN , High resistance to chemicals, microbes, UV radiation, hydrolysis and stress cracks , Operating media compressed air, vacuum, water. Water as per the manufacturer’s declaration, see www.festo.com/certificates/PFAN
Specification
| Outside Diameter | 4 mm |
|---|---|
| Flow Relevant Bending Radius | 37 mm |
| Inside Diameter | 2.9 mm |
| Min. Bending Radius | 11 mm |
| Instructions On Use | Tubing without printing |
| Symbol | 00997424 |
| Operating Pressure Complete Temperature Range | -13.775, 87 psi |
| Temperature Dependent Operating Pressure | -13.775, 217.5 psi |
| Note On Operating Pressure | Water: max. 0.6 MPa at 0 – 85 °C, Water vapour: 0 – 0.15 MPa, 0 – 1.5 bar, 0 – 22 psi |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-], Water (liquid, ice-free), Water vapour |
| Fire Test Material | UL94 V-0 |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Cleanroom Class | Element installed statically, no meaningful evaluation possible according to ISO 14644-1 |
| Suitable For Use With Food | See supplementary material information, See declaration of conformity |
| Note On Temperature Of Medium | Water vapour: max. 120 °C |
| Ambient Temperature | -20, 150 °C |
| Product Weight According To Length | 0.012 kg/m |
| Pneumatic Connection | For push-in connector O.D. 4 mm, For barbed fitting I.D. 3 mm with union nut, For barbed fitting I.D. 3 mm |
| Colour | Natural |
| Shore Hardness | D 60 +5 |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Tubing | PFA |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo PFAN-4X0,75-NT” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.