Fast delivery within 72 Hours
Festo PEV-1/4-WD-LED-24
For pressure switch PEV , 15 … 30, 180 V DC, 230 V AC , Available with LED display , Angled design
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
For pressure switch PEV , 15 … 30, 180 V DC, 230 V AC , Available with LED display , Angled design
Specification
| Based On Standard | ENÂ 175301-803 |
|---|---|
| Switching Status Indication | Yellow LED, Green LED |
| Type Of Mounting | Screw-clamped |
| Cable Outlet | Angled |
| Electrical Connection 1, Function | Field device side |
| Electrical Connection 1, Design | Angular |
| Electrical Connection 1, Connection Type | Socket |
| Electrical Connection 1, Connector System | Plug pattern type A to EN 175301-803 |
| Electrical Connection 1, Number Of Connections/Cores | 4 |
| Electrical Connection 1, Used Connections/Cores | 4 |
| Electrical Connection 1, Type Of Mounting | Central screw M3 |
| Electrical Connection 2, Function | Controller side |
| Electrical Connection 2, Connector System | Screw terminal |
| Electrical Connection 2, Number Of Connections/Cores | 5 |
| Electrical Connection 2, Used Connections/Cores | 5 |
| Operational Voltage Range Dc | 15, 30 V |
| Current Rating At 40° C | 8 A |
| Cable Fitting | Pg11 |
| Permissible Cable Diameter | 4.5, 11 mm |
| Connection Cross Section | 0.25, 1.5 mm² |
| Degree Of Protection | IP65 |
| Note On Degree Of Protection | In assembled state |
| Ambient Temperature | -40, 80 °C |
| Note On Ambient Temperature | Note derating |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | In accordance with EU RoHS Directive |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK RoHS instructions |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Housing | PA6 reinforced |
| Housing Colour | Transparent |
| Material Electrical Contact | Brass, Nickel-plated, Tin-plated |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo PEV-1/4-WD-LED-24” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.