Fast delivery within 72 Hours
Festo PEN-12X1,75-BL-200
Polyethylene , High resistance to chemicals and very high resistance to hydrolysis , Resistant to most cleaning agents and lubricants , Suitable for use with energy chains , Operating media compressed…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Polyethylene , High resistance to chemicals and very high resistance to hydrolysis , Resistant to most cleaning agents and lubricants , Suitable for use with energy chains , Operating media compressed air, vacuum, water. Water as per the manufacturer’s declaration, see www.festo.com/certificates/PEN_S
Specification
| Outside Diameter | 12 mm |
|---|---|
| Flow Relevant Bending Radius | 58 mm |
| Inside Diameter | 8.4 mm |
| Min. Bending Radius | 33 mm |
| Tubing Characteristics | Suitable for energy chains |
| Temperature Dependent Operating Pressure | -13.775, 145 psi |
| Note On Operating Pressure | Water: max. 0.6 MPa at 0 – 50 °C |
| Approval | German Technical Control Board (TÜV) |
| Certificate Issuing Authority | B 013277 0506 00 |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-], Water (liquid, ice-free) |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Cleanroom Class | Element installed statically, no meaningful evaluation possible according to ISO 14644-1 |
| Ambient Temperature | -30, 60 °C |
| Product Weight According To Length | 0.05423 kg/m |
| Pneumatic Connection | For push-in connector outside diameter of 12 mm |
| Colour | Blue |
| Shore Hardness | D 52 +/-3 |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Tubing | PE |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo PEN-12X1,75-BL-200” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.